Kako unaprijediti kuglačka natjecanja?

Pravila kuglanja, natjecanja, suđenje, športski rekviziti

Kako unaprijediti kuglačka natjecanja?

PostPostao/la sasa » 12 vel 2009

ova tema je otvorena za sve koji imaju neku ideju, a do sada ju nisu imali gdje prezentirati. stoga slobodno se raspišite i komentirajte...

ove godine su juniori i seniori prvi put igrali prvenstvo hrvatske kup sistemom. da se mene pita ja bih taj sistem doradio na način da se igra s repesažom, tj svatko tko izgubi jednom ide u tzv gubitnički dio ždrijeba od kuda opet ima priliku doći do samog finala. ove godine ćemo takav oblik natjecanja predstaviti u regiji centar i to u sprintu za dječake i djevojčice do 14 godina.
i još nešto što je potpuno nelogično je odigravanje 4. seta kad se igra kup sistemom gdje je pobjednik onaj s više osvojenih setova. ako se netko izborio za vodstvo 3:0 onda ga valjda i treba nagraditi proglašenjem konačnog rezultata jer taj 4. set zaista nema nikakvog smisla...
sasa
Forumsko piskaralo

Re: Kako unaprijediti kuglačka natjecanja?

PostPostao/la tomcat » 12 vel 2009

Mislim da vi svi po savezima mudrujete i ni sami neznate kako organizirati natjecanje.Svaka regija igra nešto za sebe da bi na kraju igrali kup sistem predložen od Petrovića na prvenstvu države.I svi klimavci u HKS bez pogovora pristanu na to da ni neznaju kako koja regija igra prvenstvo ali još bolje HKS koji nema legitimitet sve i dalje radi kako hoće,donosi odluke a da ni jedan savez nije podigao glas ili nedaj bože nešto poduzeo.Mislim da zagrebačka regija ide u ekspiriment sa djecom a da večina nije možda za to, možda da malo bolje to pojasniš kako bi se igralo ali mislim da vas par pojedinaca ne možete odlučiti o sistemu igre nego se to mora na neki način verificirati. Nisam baš upučen u rad vašeg saveza pa bi molio ako možeš malo više pojasniti kako će to biti izvedivo i regularno odnosno po nekim donešenim propozicijama i pravilima natjecanja.Hvala.
tomcat
Zna gdje su sva slova

PostPostao/la sasa » 13 vel 2009

dakle, za ubuduće, da bi polemiziranje imalo smisla rečenicu NISAM BAŠ UPUĆEN U RAD VAŠEG SAVEZA napisati prvu
a onda bubat svoje mislim i možda pa čak i mudrujete i ne znate

postoji u savezu par pojedinaca koji odlučuju o svim natjecanjima
oni se zovu IZVRŠNI ODBOR
pred njih svatko tko ima ideju i zna ju obrazložiti može donijeti svoj prijedlog natjecanja
a potom postoji i NATJECATELJSKA KOMISIJA koja će to natjecanje sprovest
sasa
Forumsko piskaralo

PostPostao/la ZrntscheZ » 13 vel 2009

Već sam ja jednom drugom topicu izrazio svoje mišljenje, a pošto je ovo tema direktno vezana uz to onda ću i tu copy-pasteat...

ovako...ja mislim da je taj kup sustav natjecanja neprimjeren za održavanje prvenstva...

moj prijedlog bi bio da se kao i u drugim sportovima uvede KUP natjecanje koje bi bilo ovako igrač na igrača pa na ispadanje, ali da se zadrži i "normalno" pojedinačno prvenstvo...

a i to normalno prvenstvo bih razradio na slijedeći način...kuglačka sezona nije pretjerano duga...22 kola, nešto europskih tekmi i to je to...ima se tokom godine sasvim dovoljno vremena da se odigra pojedinačno prvenstvo u 5 nastupa a ukupni zbroj da daje prvaka države....ova brojka 5 nije slučajna, već pošto ima 5 kuglačkih regija, svaki nastup bi bio u drugoj regiji...
pa bi tako jednom bilo OS-ZG(Pongračevo)-SK-ST-RI, drugi put u ČK-Belišće-Karlovac-ZD-ZG (Grmoščica), treći put BJ-Đakovo-Ogulin-ZG (Medveščak)...

fala Bogu u zadnjih godina napravilo se podosta novih i vrhunskih kuglana i imamo uvjete da se prvenstva igraju po cijeloj HR...a ne da se stalno igraju na iste 2-3 kuglane (pogotovo juniorska i kadetska !!!)

a što se Saveza tiče on gledano čiste s legalne strane niti ne postoji...za one koji ne znaju mandat je svim ljudima u savezu istekao prije 8 mjeseci, ali oni odbijaju organizirat izbornu skupštinu te izabrat novo vodstvo na način kako je to propisano statutom saveza već i dalje provode samovlast po svojemu...
podsjeća me na neka prošla vremena to...

SRAMOTA !!!!!!!!
nije bitno koliko padne od pogođene kugle...cifra se stvara s većim brojem srušenih drva iz promašaja :roll:
ZrntscheZ
Forumsko piskaralo

Lokacija: Kneževina Međimurje, 46 24' 10.32''N 16 25' 17.81''E

PostPostao/la krcko » 13 vel 2009

Repasaž kao dio natjecanja je human i u mnogim športovima sastavni dio natjecanja, obzirom da je tijekom prvog kola bez obzira na zaštitu favorita, moguć susret kvalitetnijih natjecatelja i ispadanja. Jedina dilema je koliko je to odstupanje od zadane teme, obzirom da nije uključen u natjecanja na nivou FIQ ? Ispada da opet inoviramo domaća natjecanja. Nakon svega onda dođe i izborno za kandidate u reprezentacijama, i onda se opet svi uhvate kriterija.
Saša, obzirom da je forum malo utihnuo, predlažem da otvoriš kuglačima temu kriterija za izbor u reprezentativne selekcije. Obzirom da ima određeni broj učesnika tj. neposrednih proizvođača, zadovoljnika i nezadovoljnika, neka javno eto predlože osnovne kriterije bar za ulazak na izborna natjecanja za reprezentativne kandidate. Obzirom da je cup sustav pojedinačnog natjecanja nemilosrdan, što je sada bitno? Liga, prva mjesta npr. u sprintu i sl.
Pozdrav!
krcko
Zna gdje su sva slova

PostPostao/la el'bolanjo » 13 vel 2009

Mislim da je prvenstvo države na Cup sistem odličan izbor te da daje stvarno pravu sliku prvaka (što se kod nas potvrdilo jer je prvak osvojiio i svjetski kup na trijumfalan način). Ali s nekim preinakama ipak. Sustav ždrijebanja je i dalje upitan...jer su se u mnogim slučajevima križali igrači iz istih regija te naravno jedan mora kući, zašto je to problem??? Zato što broj sudionika iz neke regije na idućem prvenstvu određuje uspjeh igrača na sadašnjem. Zato bi htio da se prvi nastup igra na rezultat, pa da se po ključu 1. sa 32., 2. sa 31. slaže kostur za daljnje natjecanje, tako bi se dobio način gdje igraš minimalno 2 nastupa (problem je što se u tom slučaju igra čak 6 nastupa) ili smanjiti broj koji će nastupati na državnom na recimo22, pa ćemo dobiti prostor za 5 Luckey luzera ili ti sretni gubitnik(6 gubitnika sa najjačim rezultatima idu daljepa ostajemo na 5 susreta(možda sam subjektivan, jer sam na prvenstvu u r.goru došao sa zavidnom formom, al naletio na čovjeka koji je popravio rekord kuglane za 40 čunjeva, moje bacanje je bilo revijalno i isprašen sam sa 91 čunj razlike) da je bila mogućnost da prođem kao lauckey luzer, ko zna možda bi imao manje možda više, al bar bi se imao za što igrati, avako sam se mogao samo diviti čovjeku. Ovaj sustav natjecanja se primjenjuje na natjecanjima Novogodišnje turneje skijaša skakača.

takav se sustav igrao na i Svjetskom kupu u Celju 2005. pa provjerite kako to točno izvesti

Još jedna stvar koja bi poboljšala kvalitetu natjecanja, ustvari ne možda kvalitetu al draž definitvno....A to je da bi domačin bio dužan naći sponzora koji bi novčano ili bilo kako (na turniru u zaprešiću možete osvojiti ljetovanje na šolti...i slično) nagrađivao pobjednike kao što se događa na brojnim turnirima u privatnoj organizaciji .

pozdrav kugloljupci
el'bolanjo
Tipka sa dve ruke

PostPostao/la newform1 » 13 vel 2009

el'bolanjo
Pozdravljam Tvoje ideje! Dokaz tvojim tvrdnjama je Mance u Rijeci. Dobio 2. nositelja i sa trećim ili četvrtim rezultatom ukupno - pa, pa! A sigurno je kvaliteta za prvih 4.
newform1
Forumsko piskaralo

PostPostao/la ZrntscheZ » 13 vel 2009

Lukina ideja je vrlo ok...i podržavam ju...al za KUP RH...
i dalje smatram da treba prvenstvo biti na rezultat kroz nekoliko nastupa...

(mala usporedba...s obzirom da je sada SP u skijanju zamislite da se za naslov vozi paralel slalom...)
nije bitno koliko padne od pogođene kugle...cifra se stvara s većim brojem srušenih drva iz promašaja :roll:
ZrntscheZ
Forumsko piskaralo

Lokacija: Kneževina Međimurje, 46 24' 10.32''N 16 25' 17.81''E

PostPostao/la el'bolanjo » 13 vel 2009

cup natjecanja cak mislim da nisu uvedena zato sto je to najposteniji ili najbolji nacin da vidis ko ti je najbolji kuglac u kvartu, regiji i svijetu, vec da se dobije sustav natjecanja koji ce biti zanimljiviji gledateljstvu. I sad se kemija, vjerujm da ce u vrlo kratkom periodu jos nekoliko puta izmjeniti sustav natjecanja....mozda cak i neki od mojih prijedloga :D

e da i na pojedinacnim natjecanjima ukinuti igru po setovima (pogledajte koliko ljudi na SP u Banja Luci prolazi sa manje srusenih cunjeva), ali ih ostaviti u momcadskim utakmicama jer i sa 3 seta minusa dalje igras za ukupni zbroj cunjeva koji nosi 2 boda i prevagu u ishodu utakmice. Osim ako jedan igrac natuce svu razliku, a ostala petorica izgube s malom razlikom onda je 5-3 ili da se dogodi da u zbroju imaju vise cunjeva a svi izgube na setove onda je 6-2, za prvo se ne sijecam a za ovo drugo sam siguran da se nikad nije jos dogodilo

sto se tice nastupa na kolicinu bez cup sistema je isto ideja koja se godinama primjenjuje u sloveniji, igralo se nekad i u hrvatskoj. ali kako bi fizicka sprema dosla do izrazaja treba biti sto zgusnutiji raspored...zasto nam je to bitno....pogledajte prosle godine prvu trojicu sa drzavnog...zajedno imaju 180 godina, svaka cast legendama, ali kakva nam je to promocija za sport

Sve ove ideje nisu moje vec nasih trenera i raznoraznih djelatnika, samo sam naveo neke koje sam smatrao unaprijedjenjem..svejedno hvala na potpori
el'bolanjo
Tipka sa dve ruke

PostPostao/la Tara » 15 vel 2009

el'bolanjo je napisao/la:Mislim da je prvenstvo države na Cup sistem odličan izbor te da daje stvarno pravu sliku prvaka (što se kod nas potvrdilo jer je prvak osvojiio i svjetski kup na trijumfalan način). Ali s nekim preinakama ipak. Sustav ždrijebanja je i dalje upitan...jer su se u mnogim slučajevima križali igrači iz istih regija te naravno jedan mora kući, zašto je to problem??? Zato što broj sudionika iz neke regije na idućem prvenstvu određuje uspjeh igrača na sadašnjem. Zato bi htio da se prvi nastup igra na rezultat, pa da se po ključu 1. sa 32., 2. sa 31. slaže kostur za daljnje natjecanje, tako bi se dobio način gdje igraš minimalno 2 nastupa (problem je što se u tom slučaju igra čak 6 nastupa) ili smanjiti broj koji će nastupati na državnom na recimo22, pa ćemo dobiti prostor za 5 Luckey luzera ili ti sretni gubitnik(6 gubitnika sa najjačim rezultatima idu daljepa ostajemo na 5 susreta(možda sam subjektivan, jer sam na prvenstvu u r.goru došao sa zavidnom formom, al naletio na čovjeka koji je popravio rekord kuglane za 40 čunjeva, moje bacanje je bilo revijalno i isprašen sam sa 91 čunj razlike) da je bila mogućnost da prođem kao lauckey luzer, ko zna možda bi imao manje možda više, al bar bi se imao za što igrati, avako sam se mogao samo diviti čovjeku. Ovaj sustav natjecanja se primjenjuje na natjecanjima Novogodišnje turneje skijaša skakača.

Lukica, too much TV!!! :) Znaš kad će kuglanje bit na ravni ski jumpinga??? Never-ever.....
Šalu na stranu, kod nas se po ovom sistemu koji je Luka naveo igra sprint i mix!!! Stoga, onaj koji je bio najbolji u kvalifikacijama, dobija najslabijeg (u ovom slucaju lucky loosera) i sta bude.... lucky looser pobedi najboljeg iz kvalifikacija (osetila na svojoj koži)....
Pojedinačno prvenstvo se igra po sistemu: 56 natjecatelja igra 2 nastupa! Najboljih 16 po sistemu 1-16, 8-9..... itd.... igraju dalje na ispadanje! Ali svako dobija protivnika kako je zaslužio po predhodnim rezultatima! Za kombinaciju se broje prva 3 rezultata, stoga i za kombinaciju onih preostalih 40 nema šanse, već se odličja dele među zaista najboljima!!!!Ništa žreb ili slično.... jer bi to bilo nepravedno!!!! I da, za treće mesto se ne igra!!!
A i kod nas je lani na državnom u polufinalu najmladji bio Marko Oman sa svojih 40 i nešto godina, mislim 45, (pored njega, Kirbiš, Hočevar i Kovačič).... Al je sistem pokazao da ni ne znam kakva mladost i fizička priprema ne pomažu preterano....
Pozdrav!
Tara
Zna gdje su sva slova

Sljedeća

Natrag na Što bih promijenio u kuglanju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.