Nepravilno bacanje - bosa kugla

Pravila kuglanja, natjecanja, suđenje, športski rekviziti
razbijač
Tek protipkao

Re: Nepravilno bacanje - bosa kugla

Post Postao/la razbijač » 18 vel 2009, 20:39

što ako sudac ne vidi bosu, ako zaboravi dati žuti zbog psovanja, ako tolerira divljačko ponašanje pojedinih trenera i sekundanata?
trebalo bi suce kazniti onime što ih najviše boli, oduzimanjem dnevnice, licence ili još i novčanom nagradom

dobro bratković kaže, na nekim kuglanama suci ne vide do linije pšrestupa. zakuhaju barem 90% utakmica jer se dvoume treba li nekome dati karton ili upozoriti ga... u Andrijevcima, Bjelovaru, Novskoj se uvijek nešto kuha, navijači vam spominju majku, vrijeđaju, igrači podlegnu toj atmosferi a suci se boje bilo šta presuditi jer drugi dan piju kavu sa njima... grozno je to gledati

andrej kovač
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la andrej kovač » 18 vel 2009, 21:33

ZrntscheZ je napisao/la:bosa se ne sudi po zvuku već bosu treba vidjeti...

ako se zna da neki igrač baca bose povremeno, obratiti posebnu pažnju na njega...

moderne kuglane same ispisuju zapisnike pa stazni sudac ne treba tome pridavati pažnju već može i MORA svaki hitac VIDJETI...a brzina izbačaja uopće nije problem...

jer ako u tenisu vide onu malu lopticu pri brzini od 200-220 km/h nemojte mi reći da netko ne vidi kuglu promjera 16cm pri brzini od 40km/h sa udaljenosti od 6.5 metara...

ne govorim napamet već kao savezni sudac sa 10 godišnjim stažom...
Naravno da se bosa mora vidjeti,ali ja nisam govorio o tome što vidi sudac,nego igrač koji izbacuje kuglu.Ljudsko oko ne registrira prolaz kugle pri tim brzinama (OSNOVE FIZIKE -SREDNJA ŠKOLA),a što se tiče tenisa,loptice u out-u sude linijski suci,tako da to nije za usporedbu s kuglanjem i naravno da bi prvoligaški sudac s iskustvom trebao vidjeti kada igrač baci bosu.

goran bratkovic
Tek protipkao

Post Postao/la goran bratkovic » 18 vel 2009, 22:05

ma Andrej ne mijenja to niti slučajno ništa izmađu nas. Samo opisujem događaje iz moga kuta i svoje viđenje utakmice. A na svoje čuđenje, stvarno sam u subotu bacio samo dvije ili tri bose.
i nemojte pričati bedastoće o ljudskom oku. Na 30-40 km na sat vidiš i vinsku mušicu uključujući tromost oka, a di nećeš onaj kamen s kojim se mi nabacujemo!

ZrntscheZ
Forumsko piskaralo
Lokacija: Kneževina Međimurje, 46 24' 10.32''N 16 25' 17.81''E

Post Postao/la ZrntscheZ » 18 vel 2009, 22:10

andrej kovač je napisao/la:
ZrntscheZ je napisao/la:bosa se ne sudi po zvuku već bosu treba vidjeti...

ako se zna da neki igrač baca bose povremeno, obratiti posebnu pažnju na njega...

moderne kuglane same ispisuju zapisnike pa stazni sudac ne treba tome pridavati pažnju već može i MORA svaki hitac VIDJETI...a brzina izbačaja uopće nije problem...

jer ako u tenisu vide onu malu lopticu pri brzini od 200-220 km/h nemojte mi reći da netko ne vidi kuglu promjera 16cm pri brzini od 40km/h sa udaljenosti od 6.5 metara...

ne govorim napamet već kao savezni sudac sa 10 godišnjim stažom...
Naravno da se bosa mora vidjeti,ali ja nisam govorio o tome što vidi sudac,nego igrač koji izbacuje kuglu.Ljudsko oko ne registrira prolaz kugle pri tim brzinama (OSNOVE FIZIKE -SREDNJA ŠKOLA),a što se tiče tenisa,loptice u out-u sude linijski suci,tako da to nije za usporedbu s kuglanjem i naravno da bi prvoligaški sudac s iskustvom trebao vidjeti kada igrač baci bosu.
zato unatoč svoj tehnologiji trebaju ostat i stazni suci od kojih svatko ima po 2 staze...i lijepo se pomkaneš prilikom izbačaja malo ukoso sa strane i vidiš apsolutno svako mjesto izbačaja kugle...al za to treba biti koncentriran i stvarno odradit svoj posao...
a ne samo doći dignuti lovu pa da se dešava k'o neki dan kad je igrač nezadovoljan vlastitom igrom sočno i glasno pljunuo nasred daske položnice...a sudac nije ni primjetio
nije bitno koliko padne od pogođene kugle...cifra se stvara s većim brojem srušenih drva iz promašaja :roll:

andrej kovač
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la andrej kovač » 18 vel 2009, 23:25

goran bratkovic je napisao/la:
i nemojte pričati bedastoće o ljudskom oku. Na 30-40 km na sat vidiš i vinsku mušicu uključujući tromost oka, a di nećeš onaj kamen s kojim se mi nabacujemo!

Ha,ha :lol: ,pogotovo kad si na tudumu i imaš četri oka :ugeek: ,onda vidiš i koliko puta u minuti vinska mušica zamahne svojim krilcima :roll: :?:

el'bolanjo
Tipka sa dve ruke

Post Postao/la el'bolanjo » 20 vel 2009, 13:25

evo mene opet, al na malo mirnijim temama....

Pravilo "bose" kugle je pravilo starijeg datuma i vjerujem da je uopće napisano da se asfaltne ili "plastične" staze nebi oštečivale direktnim bacanjem na nju...

Današnje kuglane su znatno drugačije u konstruktivnom smislu, te to pravilo bi ili trbalo primjenjivat doslovno (može sa onim jagićevim senzorima, jer sudac može vidjeti bosu samo kod igrača koji baca s metra visine ili kad ti kugla "ostane" u ruci i baciš ju "na drugu ploču") ili ga u potpunosti ukinut.

Nisam protiv suđenja bosih kugli, ali diskutabilne kugle, gdje možda je, možda nije bosa nebi trebale biti razlog za napetost na stazi ili u gledalištu, današnje tehnologije bi mogle donijeti mir barem u tom segmentu.

I taj tenis je dobio svoje "OKO SOKOLOVO", a uskoro ide i lopta sa chipom u nogometu

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 » 22 vel 2009, 14:13

Dečki!
Bosa je bosa, znači nepravilno izbačena kugla. To je pravilo sasvim OK, i relatino je lako vidljiva greška, a još lakše po zvuku kugle. Sjećam se jednog juniorskog prvenstva Jugoslavije u Celju, gdje je jedan dečko izbacio sumnjivu kuglu. Dva su suca odmah skočila i jedan je otišao na sredinu staze, a drugi na visinu daske. Stajali su tamo 25 hitaca, a onda se vratili nazad i oba su stali iza njega i pratili ga cijelo vrijeme dok je igrao. Ali za to treba imati volje i znanja...

el'bolanjo
Tipka sa dve ruke

Post Postao/la el'bolanjo » 22 vel 2009, 18:12

ja ti kazem da si na taj nacin igracu uzeo min. 20 cunjeva s time sto si ga stavio pod podovecalo....onda mu bolje dosudi bosu i daj zuti karton

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 » 22 vel 2009, 23:09

el'bolanjo je napisao/la:ja ti kazem da si na taj nacin igracu uzeo min. 20 cunjeva s time sto si ga stavio pod podovecalo....onda mu bolje dosudi bosu i daj zuti karton
OK, jesam, ali da ga je netko naučio ispravno izbacivati kuglu, da mu nisu kroz mlađe kategorije gledali kroz prste, tih problema ne bi bilo. Kad vidim da nekom kikiću opraštaju prijestupe i bose najrađe bi ih izbacio s kuglane. Suce, naravno...

el'bolanjo
Tipka sa dve ruke

Post Postao/la el'bolanjo » 23 vel 2009, 12:37

čekaj malo, napisao si da je kugla bila sumnjiva...a sad da ga je netko trebao učit ispravnom bacanju, neki naši suci su čoravi ko krtice pa ima svaka može bit "sumnjiva"...upravo zato kažem, ili ukinuti pravilo ili se prilagodit tehnologijom....da se otklone sumnje i igra teče u miru

Odgovorite