Kuglački suci

Pravila kuglanja, natjecanja, suđenje, športski rekviziti

Kuglački suci

PostPostao/la sasa » 16 vel 2009

u zadnje vrijeme često se spominju suci, pa evo i da oni dobiju svoju temu gdje možemo raspravljati o radu istih. nadam se da će i oni pisati ovdje...

ne znam da li je ustrojen zbor sudaca na nivou države i da li on funkcionira, znam da postoje županijski zborovi sudaca. i dakako najupućeniji sam u rad zbora sudaca pod ravnanjem zagrebačkog kuglačkog saveza. a tu puno stvari ne štima, odnosno sve se po meni preolako shvaća. ja nisam nikad čuo za neki seminar o edukaciji sudaca (van onoga pripremnog za polaganje određene licence), nikad nisam čuo za provjere znanja i sposobnosti sudaca. licence se produljuju najobičnijim potpisom i to uglavnom u zadnji tren...

rijetki su suci koji u potpunosti poznaju propozicije i koji ih znaju primjenjivati, često smo svjedoci da se sudi po dovikivanju iz publike i to je nešto zaista loše u ovom sportu

idealan oblik suđenja po meni bi bio (na novim kuglanama koje imaju kompjutere) - domaćin osigura čovjeka za rad na kompjuteru (koji treba pokrenuti program i unijeti podatke u njega) + 1 sudac (on treba provjeriti uvjete za igru, odraditi prijave i kad počne utakmica sa strane promatrati utakmicu te reagirati na svako kršenje propozicija igre)
sasa
Forumsko piskaralo

Re: Kuglački suci

PostPostao/la ZrntscheZ » 16 vel 2009

ne može 1 sudac biti dosta...ni na 4 staze, a kamoli na 6...

upravo zbog prekršaja kao što su bose, gestikuliranje nesportsko, psovanje i ometanje protivnika...

ne znam kako u drugim regijama i ligama, al u 2. i 3. HKL sjever su suci katastrofalni.
U Varaždinu se ispiti prolaze tako da se ili rješavaju skupno testovi ili oni koji ni tako nisu sposobni proći test moraju za kategorizaciju (bez obzira bila to sudac, regionalni ili savezni) platiti piće na šanku...
žalosno i jadno...

u Bjelovaru se desilo meni osobno da mi suci sudili bose, oduzeli 20tak drva i zakuhali utakmicu iako su i protivnički/domaći igrači objašnjavali sucima da su smiješni...naime, sudili su da bacam na stazu, a ne na dasku...a pošto cijeli život bacam nekih 80cm od vrha i tragovi kugli se uvijek tamo vide na dasci takve odluke su bile naprosto apsurdne...
na istoj utakmici sudac mi ukrade hitac na način da je upisao promašaj nakon očišćene postave kada sam trebao krenuti u pune... (pr. 5--3--1--promašaj--6...)
sjećam se da je glavni tada bio Franjević, a stazni čini mi se Blaško mlađi, dok je Blaško stariji kao redar na kuglani uletavao dijeliti pravdu i potvrđivati bose...

onda česta je pojava da se iz publike intervenira na odluke sudaca i da se takve odluke što je najgore uvažavaju...a pravila decidirano kažu da ako nema sekundanta iza igrača nema se ni pravo na prigovor...zadnji slučaj iz Zaboka kod suca gosp.Bivola....

ili najsvježija situacija od neki dan...nakon 10tak hitaca igrač želi pozvati sekundanta...ne dopuštam mu jer sekundant mora biti prisutan od početka seta...onda on traži zaustavljanje vremena i želi prijaviti ozljedu...ja ga pitam što mu je...on meni kaže da mu ispucane usne pa da mu treba netko donijeti labelo usred seta...jebote da si najveći peder ili modni mačak ti to neću dopustiti...i kad mu nisam dozvolio oni sasuli paljbu kako ne poznam pravila...ma molim vas...

uglavnom, 60% sudaca je vrijeme pregazilo, 25% njih nemaju pojma...a ovih preostalih 15% pa nije dovoljno za kvalitetno suđenje...
još jedna stvar koja se treba mijenjati...

kuglanje je barem jednostavan sport za suđenje...i tko to nije sposoban neka se ostavi...ili ih maknuti silom...

u 10g kako sam sudac bio je svega jedan jedini seminar na Grmoščici čini mi se pred onu sezonu kad su uveli setove...
nije bitno koliko padne od pogođene kugle...cifra se stvara s većim brojem srušenih drva iz promašaja :roll:
ZrntscheZ
Forumsko piskaralo

Lokacija: Kneževina Međimurje, 46 24' 10.32''N 16 25' 17.81''E

PostPostao/la goran bratkovic » 18 vel 2009

problem kod sudaca je - SVE!
kriteriji izbora, delegiranja, njihova fizička i psihička sposobnost, zemljopisni ključ, nepoznavanje i fizička i psihička nemogućnost provođenja pravila (fizička-pa pola ih ni ne vidi do vrha daske, a sudili bi bose; psihička-ne usude se primjenjivati pravila jer u nekom klubu sjedi lokalni šerif koji ga delegira i plaća ili pritisci kojima nije mjesto u sportu)...
samo da me se krivo ne razumije, u ovo nikako ne "trpam" sve suce. Provođenjem svega ovoga stvorila bi se baza sudaca koji bi, smatram, nailazili na više razumijevanja i "olakšavanja" posla i od strane kuglača i djelatnika klubova....da ne govorim o doprinosu regularnosti natjecanja.
goran bratkovic
Tek protipkao

PostPostao/la andrej kovač » 18 vel 2009

...
Zadnja izmjena: andrej kovač; 18 vel 2009; ukupno mijenjano 1 put/a.
andrej kovač
Zna gdje su sva slova

PostPostao/la Mesko » 18 vel 2009

ta ženska nema pojma.......:D
malo si je u banani......
Mesko
Zna gdje su sva slova

PostPostao/la SLAVONAC » 18 vel 2009

Drago mi je da smo konačno probili led, za one koji nisu upučeni pri Skupštini HKS postoji jasno samo na papiru i organizacija koja ima ime Zbor sudaca ,organizacija koja djeluje a ne postoji, pa kako onda može biti ujednačen kriterij za sve učesnike kada svaki Savez prekraja Pravilnik po svom tumačenju. Jeste li gledali film : Ne vidim, ne čujem, ja sam ga pogledao par puta i meni je zabavan.
SLAVONAC

PostPostao/la domi » 18 vel 2009

Pojedini suci sude po svojim pravilima i kriterijima vrlo često praveći pravu farsu od utakmice. Igrali smo prošli tjedan sa Zanatlijom u Andrijevcima i ostao sam nažalost vrlo razočaran onime što se sve dešavalo na tekmi, a pogotovo onime što su suci dopuštali.Žalosno je da ne vrijede isti kriteriji za gostujuće kao i za domaće igrače. Koliko ja znam igračima nije dozvoljeno naglas komentirati, a kamoli vikati na suce. Jedan domaći igrač je to konstantno radio. I kad smo mi iz publike protestirali da mu da karton, drugi domaći igrač koji je sekundant diže se sa stolice, kreće prema nama,šalje nas u rodni kraj i još sebi daje za pravo da nas tjera sa kuglane. Kao, otkud nama pravo da mi prigovaramo. I nakon toga se mirno vrati na svoje mjesto za sekundiranje i nastavlja kao da se ništa nije desilo. Koliko je meni poznato, sekundant se ne smije ustajati sa svog mjesta za vrijeme seta, odšetati iz za to predviđenog prostora i ponovno se vratiti nazad. Sudac nije ni mrdnuo, a sve se to dešavalo metar od njega. Usput radi se o međunarodnom sucu.Ni kartona za igrača, niti je sekundanta odstranio sa mjesta za sekundiranje. A na toj istoj kuglani sam prošle godine dobio karton samo zato što sam poslije devetke podigao ruku u zrak. Kao, smetam protivnika koji se za to vrijeme tek pripremao za hitac. A taj me protivnik još pred sucem onda pošalje u k.... i zaprijeti mi da će mi sad on pokazat kako se ulazi u hitac. Sudac se promatrajući to samo smijao, naravno ni kartona, pa ni najobičnije opomene. Još fino čovjek treneru i meni objasni da samo pravimo probleme.
domi
Tek protipkao

Ova tvoja situacija nažalost se desila na utakmici Prve lige koju su trebala voditi tri licencirana Savezna suca uz dva trenera Prve lige. Nijedan nije reagirao,za domačina mi nekako stoji,ali tvoj predstavnik ekipe ili trener ,što su oni predstavljali na istoj utakmici.Nema ljutnje ali da su obavljali svoju funkciju mogli su makar pismeno napraviti neki prigovor u Savez,nisam nigdje niti čuo niti pročitao da jesu. Između ostalog predstavnici ekipa i glavni sudac vode tu utakmicu prema propozicijama a kako tvoj predstavnik nije nigdje službeno reagirao ispada da on ili ne zna propozicije ili se boji svoje sjene, žalosno, zato mislim da treba ukinuti Vodstvo utakmice i da se po nekom naputku dozvoli domaćinima da rade šta hoće uz blagoslov Saveza......Ha,ha
SLAVONAC

PostPostao/la domi » 18 vel 2009

Slažem se da su trebali reagirati na puno oštriji način od usmene žalbe sucu, možda mu čak zbiberiti i ocjenu jedan pa nek opravdava zašto je to dobio. Samo se bojim da to ionako ne bi urodilo plodom, jer ja još do sad nisam čuo da je netko od sudaca bio kažnjen ili nešto slično radi svojih propusta. Al barem sam doživio da nas netko tjera sa kuglane van, kao da je privatna imovina. Možda da mi njih slijedeći put ni ne pustimo u kuglanu..ha ha
domi
Tek protipkao

Nažalost mislim da si tu u pravu, jer dati sucu utakmice ocijenu jedan ne vrjedi jer ga nitko u Savezu neće sankcionirati, a ja osobno nikad nisam čuo da je bilo koji sudac sa ocijenom jedan bilo na koji način kažnjen.
SLAVONAC

Sljedeća

Natrag na Što bih promijenio u kuglanju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.