Neispravan zalet - bacanje prije zelenog svjetla

Pravila kuglanja, natjecanja, suđenje, športski rekviziti
lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Re: Neispravan zalet - bacanje prije zelenog svjetla

Post Postao/la lukodp » 15 vel 2019, 15:11

Ne. Osim za vozila koja se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi nalaze na tolikoj udaljenosti od prometnog svjetla da se ne mogu na siguran način zaustaviti, a da ne prijeđu taj znak.
Kaj se kuglanja tiće, znaći ako kreneš u zalet dok je na semaforu crveno (ili ne svijetli zeleno ili kaj ja znam) i izvedeš hitac dobiješ karton. Ako se zaustaviš nikom ništa :lol:
Luko Del Ponte

cezar
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la cezar » 15 vel 2019, 16:01

Mogu Lukodp samo da ih ne uhvati policajac isto je i u kuglanju dok ga sudac ne uhvati ;)
Najlakše je ljudima reći ono što im se sviđa, to stvarno može svatko, a reći im istinu za to treba imati hrabrosti.

Moky
Tek protipkao

Post Postao/la Moky » 20 vel 2019, 23:26

Baš zanimljivo da ste se uhvatili te teme. Nije mi jasno što da sudac napravi kada se spuste čunjevi , ne pojavi se crveno svjetlo , igrač baci kuglu i čunjevi se dignu, vrijeme nije stalo , pa ti čekaj zeleno ( Grma staza 7).
Što se tiče igre s lajsne mislim da ima više igrača koji bi trebali pronaći dasku .

Kegelmaniac
Tipka sa dve ruke

Post Postao/la Kegelmaniac » 21 vel 2019, 10:10

lukodp je napisao/la:
Kegelmaniac je napisao/la:...Bitno je da se kugla ne baci prije nego se upali zeleno što se jednostavno riješi senzorom isto kao i bosa ali NBC umjesto da stisne i donese takvu odluku oni se guze proizvođačima...
Samo im daj ideje... :roll:
A kada će tražiti od vlasnika kuglana da dodatno iskeširaju € za implementaciju tih sustava onda ćemo plakat i pljuvat po NBC-HKS :lol:
Jednostavno riješi senzorom? Nekak ne vjerujem da bi to bilo baš toliko jednostavno, pogotovo kada bi trebalo to ugraditi u postojeći sustav na kuglanama. Ne kažem da se ne može izvesti, ali po meni to je neisplativo.
Nisam stručnjak ali razmišljam nekako logički što ne znači da sam u pravu. Ako postoji senzor za prijestup koji se nalazi na svim kuglanama onda znači da neki elektronički impuls negdje putuje. Potrebno je "samo" uloviti taj isti impuls i povezati ga sa signalom za zeleno svijetlo. Ako kugla prođe kroz ćeliju prije nego što se upali zeleno svijetlo upali se žoti kartoni problem riješen. Slažem se da su senzori za bočni prijestup i bosu možda malo zahtjevnija tehnologija i idu na mlin proizvođačima dok se troškovi prebacuju na kuglane što je svima problem.

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 » 21 vel 2019, 10:22

Kegelmaniac je napisao/la:
lukodp je napisao/la:
Kegelmaniac je napisao/la:...Bitno je da se kugla ne baci prije nego se upali zeleno što se jednostavno riješi senzorom isto kao i bosa ali NBC umjesto da stisne i donese takvu odluku oni se guze proizvođačima...
Samo im daj ideje... :roll:
A kada će tražiti od vlasnika kuglana da dodatno iskeširaju € za implementaciju tih sustava onda ćemo plakat i pljuvat po NBC-HKS :lol:
Jednostavno riješi senzorom? Nekak ne vjerujem da bi to bilo baš toliko jednostavno, pogotovo kada bi trebalo to ugraditi u postojeći sustav na kuglanama. Ne kažem da se ne može izvesti, ali po meni to je neisplativo.
Nisam stručnjak ali razmišljam nekako logički što ne znači da sam u pravu. Ako postoji senzor za prijestup koji se nalazi na svim kuglanama onda znači da neki elektronički impuls negdje putuje. Potrebno je "samo" uloviti taj isti impuls i povezati ga sa signalom za zeleno svijetlo. Ako kugla prođe kroz ćeliju prije nego što se upali zeleno svijetlo upali se žoti kartoni problem riješen. Slažem se da su senzori za bočni prijestup i bosu možda malo zahtjevnija tehnologija i idu na mlin proizvođačima dok se troškovi prebacuju na kuglane što je svima problem.
Problem je što ne smiješ krenuti bez zelenog, a ne izbaciti hitac.

lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la lukodp » 21 vel 2019, 10:30

Ma ok, glavni cilj bi bio da se ne baci kugla ako automat nije spreman a to bi se moglo u teoriji izvesti. Ionako bi trebalo prilagođavati pravilnike ...
ALI, kao što rekoh, izvedivo je. To sigurno. Ali to nije "samo" uloviti i povezati ... uz sav hardware koji bi bilo potrebno ugraditi treba onda i prilagoditi software kuglane. A s obzirom da imamo samo u RH nekoliko različitih proizvođaća (Funk, ProTec, Vollmer ...) za svakog bi se to trebalo prilagođavati drugačije, pretpostavljam.
Nije problem u samoj tehnici jer napomenuh i prije da se malo toga danas ne može automatizirati ali pitanje je isplativosti.
Naravno, uvijek može WNBA reći da se mora i onda bi i HKS po nekoj inerciji morao to ugraditi u svoje pravilnike i naravno, postojala bi neka firma koja bi to ugrađivala i nadograđivala za nekih cca 500-600€ u nekoj sprezi javno-privatnog partnerstva po principu kako izvući novce od vlasnika kuglana ;) . Na tragu one izvanredne odluke HKSa od 2009, da se 2.liga mora igrati samo na pločama ... i zato kažem: Nemojte im davati ideje :mrgreen:
Luko Del Ponte

Kegelmaniac
Tipka sa dve ruke

Post Postao/la Kegelmaniac » 21 vel 2019, 10:38

Slažem se sa Lukom, znam da je problem kugle koja dolazi u čunjeve prije nego je aparat spreman ali ovim novim pravilom suci nisu dovoljno educirani i u praksi se pokazalo da nije ujednačeno suđenje. Znam da ide na ruku proizvođačima ali ako je problem ulazak kugle u čunjeve iz razloga jer čunj leti ko blesav onda je i problem kuglana na kojoj se čunjevi odbijaju od zadnje stranice što igračima sa jakom kuglom daje prednost. To još nije riješeno.

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 » 21 vel 2019, 11:08

Kegelmaniac je napisao/la:Slažem se sa Lukom, znam da je problem kugle koja dolazi u čunjeve prije nego je aparat spreman ali ovim novim pravilom suci nisu dovoljno educirani i u praksi se pokazalo da nije ujednačeno suđenje. Znam da ide na ruku proizvođačima ali ako je problem ulazak kugle u čunjeve iz razloga jer čunj leti ko blesav onda je i problem kuglana na kojoj se čunjevi odbijaju od zadnje stranice što igračima sa jakom kuglom daje prednost. To još nije riješeno.
To nije točno! Educirani su i suci i voditelji. Postoji u Pravilniku i naputku. Zbog Grme je nadopisano da osim zelenog mora i kuglana biti spremna (jer čunjevi još ne sjednu a zeleno se pali). Samo je pitanje suca hoće li se "sjetiti" u datom trenutku toga ili ne. Ili, hoće li se željeti sjetiti...

lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la lukodp » 21 vel 2019, 12:22

Kegelmaniac je napisao/la:...Znam da ide na ruku proizvođačima ali ako je problem ulazak kugle u čunjeve iz razloga jer čunj leti ko blesav onda je i problem kuglana na kojoj se čunjevi odbijaju od zadnje stranice što igračima sa jakom kuglom daje prednost. To još nije riješeno...
E, da ... o tome bi mogli eseje pisati. Po meni to je daleko najštetnija pojava u kuglanju u zadnje vrijeme. Da budem jasan govorim o čunjevima koji se odbijaju od gume iza i vračaju natrag te ruše čunjeve a ne o klizanju i odbijanju lijevo i desno.
Luko Del Ponte

Kegelmaniac
Tipka sa dve ruke

Post Postao/la Kegelmaniac » 21 vel 2019, 12:47

Odbijanje čunjeva bi se moglo riješiti konkretnijom "zavjesom". Zavjesom koja upija čunj. U Kranjčevićevoj postoji onaj tepih od kojeg se ne odbijaju čunjevi. To je u domeni Baričevića kojeg smeta kada čunj kliže lijevo-desno a ne smeta ga kada se čunjevi odbijaju. Pregled kuglane bi takvu nepravilnost morao uočiti. Pavlic je svojevremno gradio kuglane da se čunj što više i jače odbija od gume iza.

Odgovorite