Važeći kuglački propisi

Aktualne teme

Re: Važeći kuglački propisi

PostPostao/la lukodp » 25 ožu 2013

Iz članka 30. sudačkog naputka:
"Igrači moraju na predstavljanju biti u opremi u kojoj će nastupiti."
Iz članka 92. famoznog PKNDČ:
"Na svim službenim natjecanjima igrač smije nastupati samo u športskoj odjeći ekipe koju predstavlja, a koja se sastoji od:
•klupskog dresa
•kratkih hlačica ( trenirke uz iznimno odobrenje suca)
•športske obuće s čarapama. "

Što bi značilo da gornji dio trenirke NE MOŽE biti niti na zagrijavanju niti tijekom igre. Donji uz odobrenje suca. Koliko ja znam i zagrijavanje je dio nastupa. Barem sam to tako protumaćio.
Luko Del Ponte
lukodp
Forumsko piskaralo

PostPostao/la ZrntscheZ » 25 ožu 2013

nastup počinje NAKON zagrijavanja...
zapitaj se, dal možeš dobiti žuti karton ili žuto-crveni za prestup tokom zagrijavanja?!?! - ne možeš...a zašto? jer zagrijavanje još nije dio toga što se podrazumijeva pod "nastup"

dakle, oprema je propisana za nastup - dres, gaćice, iznimno donji dio trenirke - i u tome moraš biti na predstavljanju, u onome u čemu ćeš službeno nastupiti...
a 5 min između predstavljanja i početka nastupa možeš biti u trenirci, po mogućnosti sa klupskim obilježjima.

tako barem ja tumačim, a tako su me još i pred više od 10g "učili" na sudačkim seminarima
nije bitno koliko padne od pogođene kugle...cifra se stvara s većim brojem srušenih drva iz promašaja :roll:
ZrntscheZ
Forumsko piskaralo

Lokacija: Kneževina Međimurje, 46 24' 10.32''N 16 25' 17.81''E

Kao što rekoh ja sam to tako protumačio. Nisam sudac pa... čitam pravila i propozicije tu i tamo, kampanjski, morat ću i to jednom svladat ;)
Ali mislim da karton možeš dobiti i u gledalištu :D .
Luko Del Ponte
lukodp
Forumsko piskaralo

lukodp je napisao/la:Ali mislim da karton možeš dobiti i u gledalištu :D .

da, ali samo "DISCIPLINSKI"(nesportsko ponašanje najčešće), nikako "TEHNIČKI"
nije bitno koliko padne od pogođene kugle...cifra se stvara s većim brojem srušenih drva iz promašaja :roll:
ZrntscheZ
Forumsko piskaralo

ZrntscheZ je napisao/la:
lukodp je napisao/la:Ali mislim da karton možeš dobiti i u gledalištu :D .

da, ali samo "DISCIPLINSKI"(nesportsko ponašanje najčešće), nikako "TEHNIČKI"

A ak dobiš disciplinski (žuti) prije igre, pa onda prestupiš? Jel to žuto-crveni?
Luko Del Ponte
lukodp
Forumsko piskaralo

PostPostao/la mrbean » 25 ožu 2013

ZrntscheZ je napisao/la:nastup počinje NAKON zagrijavanja...
zapitaj se, dal možeš dobiti žuti karton ili žuto-crveni za prestup tokom zagrijavanja?!?! - ne možeš...a zašto? jer zagrijavanje još nije dio toga što se podrazumijeva pod "nastup"

dakle, oprema je propisana za nastup - dres, gaćice, iznimno donji dio trenirke - i u tome moraš biti na predstavljanju, u onome u čemu ćeš službeno nastupiti...
a 5 min između predstavljanja i početka nastupa možeš biti u trenirci, po mogućnosti sa klupskim obilježjima.

tako barem ja tumačim, a tako su me još i pred više od 10g "učili" na sudačkim seminarima

Zrnče.. ako nastup počinje nakon zagrijavanja--kak onda taktičku izmjenu moraš izvršiti PRIJE početka zagrijavanja... da nije malo kontradiktorno?
mrbean
Raspisani lik

PostPostao/la Krunoslav » 25 ožu 2013

mrbean je napisao/la:
ZrntscheZ je napisao/la:nastup počinje NAKON zagrijavanja...

Zrnče.. ako nastup počinje nakon zagrijavanja--kak onda taktičku izmjenu moraš izvršiti PRIJE početka zagrijavanja... da nije malo kontradiktorno?

Zato i je taktička zamjena, da vidiš koji protivnički igrač igra na kojoj stazi, pa onda svog igrača staviš protiv određenog igrača protivničke ekipe
Krunoslav
Forumsko piskaralo

1. to je taktička, a ne redovna izmjena
2. prema onome kako kod nas glase pravila, odlučni moment do kad moraš izvršiti taktičku izmjenu je bacanje prve kugle u zagrijavanje

tako da, teoretski, ja mogu postaviti igrača A na predstavljanje i nakon što je već krenulo vrijeme za zagrijavanje još uvijek obaviti taktičku uvodeći igrača B - za slučaj da obje ekipe stave u isti blok po 2 taktičke pa se sad natežete tko mora prvi "otkriti" svoje karte da se drugi prilagodi...nitko nema tu obvezu - sudac nek pozove ljude koji su prijavljeni na predstavljanje, nakon predstavljanje uključi se odbrojavanje vremena zagrijavanja, a onda čekaš protivnika da on baci kuglu u zagrijavanje i time postane "blokiran" po pitanju taktičke...a ti ju još uvijek možeš obaviti ako nisi bacio kuglu...jedino će ti igraču ostati manje vremena za zagrijavanje...i tako se možete "načekavati" do zadnje sekunde zagrijavanja...
ZrntscheZ
Forumsko piskaralo

PostPostao/la mrbean » 25 ožu 2013

[quote="ZrntscheZ"]1. to je taktička, a ne redovna izmjena
2. prema onome kako kod nas glase pravila, odlučni moment do kad moraš izvršiti taktičku izmjenu je bacanje prve kugle u zagrijavanje

tako da, teoretski, ja mogu postaviti igrača A na predstavljanje i nakon što je već krenulo vrijeme za zagrijavanje još uvijek obaviti taktičku uvodeći igrača B - za slučaj da obje ekipe stave u isti blok po 2 taktičke pa se sad natežete tko mora prvi "otkriti" svoje karte da se drugi prilagodi...nitko nema tu obvezu - sudac nek pozove ljude koji su prijavljeni na predstavljanje, nakon predstavljanje uključi se odbrojavanje vremena zagrijavanja, a onda čekaš protivnika da on baci kuglu u zagrijavanje i time postane "blokiran" po pitanju taktičke...a ti ju još uvijek možeš obaviti ako nisi bacio kuglu...jedino će ti igraču ostati manje vremena za zagrijavanje...i tako se možete "načekavati" do zadnje sekunde zagrijavanja... [/quote

znači još jedno nebulozno pravilo.. pa kaj onda nebi bilo jednostavnije i logičnije da piše.. taktička izmjena se mora obaviti prije nego počne odbrojavanje 5 minuta za zagrijavanje.. a ne pravilo o prvoj bačenoj kugli...
mrbean
Raspisani lik

PostPostao/la lukodp » 26 ožu 2013

Dečki, mislim da krivo tumačite nešto.
Nastup započinje s prvim hicem zagrijavanja. Zato se i taktička mora izvršiti prije zagrijavanja. Zato i NEMA nastupa u gornjem dijelu trenirke (kako zagrijavanja tako niti "službenog dijela" igre). To što "tehnički" karton ne možeš dobiti u zagrijavanju nema veze s činjenicom da nastup počinje s zagrijavanjem.
Tko se ne slaže nije u pravu :mrgreen: !
Luko Del Ponte
lukodp
Forumsko piskaralo

PrethodnaSljedeća

Natrag na Kuglanje danas

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.