Kako kuglanje utječe na rast i razvoj pojedinca?

Aktualne teme
Luka Pezelj
Zna gdje su sva slova
Kontakt:

Kako kuglanje utječe na rast i razvoj pojedinca?

Post Postao/la Luka Pezelj » 27 stu 2009, 09:20

I mene ovo pitanje "muči" već tri godine, ali tek sada su se ostvarili nekakvi preduvjeti da se ovoj temi malo više posvetim i to na način da napravim jedno veliko znanstveno istraživanje koje bi dalo odgovor na ovo jednostavno pitanje i još mnoga druga. Naravno da to nije moguće bez vaše pomoći, stoga molim sve trenere koji su voljni surađivati, a pod svojim vodstvom imaju igrače od U-23 do U-9 (makar i jednog) da mi se jave privatnom porukom. Tako da znam planirati troškove, broj suradnika i vrijeme potrebno za provođenje mjerenja. Ideja mi je bila sjest sa kolegama u auto i kroz jedan vikend u 1. mjesecu (dok su školski praznici) posjetiti šta je više moguće kuglačkih centara i izvršiti mjerenja šta je više moguće kuglača unutar tih kategorija. Naravno da u ovako šturoj obavjesti ostaju neodgovorena mnoga pitanja stoga sam i otvorio ovu temu da kroz naredni period razjasnim sve nejsasnoće vezane za metodu izrade kao i teme istraživanja ovog zanstvenog rada. Svaka sugestija je dobrodošla.
Hvala.

newform1
Forumsko piskaralo

Re: Kako kuglanje utječe na rast i razvoj pojedinca?

Post Postao/la newform1 » 27 stu 2009, 11:03

Luka, o kakvim mjerenjima je riječ? Samo antropometrija ili i funkcionalne sposobnosti?

zeko
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la zeko » 27 stu 2009, 11:03

AJd da i ja konačno pozitivno komentiram Luku ;)
Ova inicijativa je odlična i gaji nadu da bi i Luka na ovaj način pozitivno kroz razmjenu iskustava pomogao razvoju potencijalnih šampiona i podigao kuglanje na jednu višlju razinu.
Svaka čast!

Luka Pezelj
Zna gdje su sva slova
Kontakt:

Post Postao/la Luka Pezelj » 27 stu 2009, 22:25

Mjerio bih 30-tak antropometrijskih mjera... Visina, sjedeća visina, težina, duljina noge, dijametar lakta, koljena, potkožno masno tkivo, širina šake, stopala i dr.... koga zanima mogu i u detalje. Al možemo reći da je to sopredni cilj i neće nam dati odgovor na osnovno pitanje, ali nam može odgovoriti na neka još nepostavljena pitanja kao npr. koliko određena antopometrijska mjera korelira sa uspješnošču u kuglanju? ili koja je razlika u određenim antropometrijskim mjerama između mlađih i starijih uzrasnih kategorija[/b]?
Ono što će dati odgovor na pitanje jest kompjuterska analiza fotografija posturalnog držanja, poseban program koji je za potrebe doktorata izradila dr.sc Jelena Paušić inače moj mentor na ovome radu. Na kožu ispitanika se ljepe markeri, nakon čega se ispitank fotografira i ta slika se ubacuje u program koji vrlo precizno određuje nepravilnosti u posturi. Usporedbom ovih rezultata sa rezultatima iz baze podataka vršnjaka kojih se ne bave kuglanjem lako će mo vidjeti koliko (ni)su kuglači "iskrivljeniji" od svojih vršnjaka. Da se ne bi koristili samo tom metodom Kineziološki fakultet u Splitu mi je dao dozvolu da za ovo istraživanje mogu koristiti i balans ploču koja isčitava status stopala koji je ogledalo mnogih posturalnih anomalija kao i centar težišta tijela. Inače najnovji instrument koji je fakultet nabavio i iznimno je skup.
Ono što se jamči svim ispitanicima jest apsolutna diskrecija kao i u svim drugim istraživanjima, a svi treneri i roditelji će dobiti rezultate mjerenja za svoje igrače i djecu.

Krunoslav
Forumsko piskaralo

Post Postao/la Krunoslav » 28 stu 2009, 09:50

Luka Pezelj je napisao/la:Mjerio bih 30-tak antropometrijskih mjera... Visina, sjedeća visina, težina, duljina noge, dijametar lakta, koljena, potkožno masno tkivo, širina šake, stopala i dr.... koga zanima mogu i u detalje. Al možemo reći da je to sopredni cilj i neće nam dati odgovor na osnovno pitanje, ali nam može odgovoriti na neka još nepostavljena pitanja kao npr. koliko određena antopometrijska mjera korelira sa uspješnošču u kuglanju? ili koja je razlika u određenim antropometrijskim mjerama između mlađih i starijih uzrasnih kategorija[/b]?

Luka svaka čast, to ti je možda diplomski rad, ali bez obzira to je u redu, ali tu igraju veliku ulogu i geni. Trebao bi poznavati i roditelje, do duše i to nije presudno, postoje dva roditelja...

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 » 28 stu 2009, 12:50

Krunoslav je napisao/la:
Luka Pezelj je napisao/la:Mjerio bih 30-tak antropometrijskih mjera... Visina, sjedeća visina, težina, duljina noge, dijametar lakta, koljena, potkožno masno tkivo, širina šake, stopala i dr.... koga zanima mogu i u detalje. Al možemo reći da je to sopredni cilj i neće nam dati odgovor na osnovno pitanje, ali nam može odgovoriti na neka još nepostavljena pitanja kao npr. koliko određena antopometrijska mjera korelira sa uspješnošču u kuglanju? ili koja je razlika u određenim antropometrijskim mjerama između mlađih i starijih uzrasnih kategorija[/b]?

Luka svaka čast, to ti je možda diplomski rad, ali bez obzira to je u redu, ali tu igraju veliku ulogu i geni. Trebao bi poznavati i roditelje, do duše i to nije presudno, postoje dva roditelja...

Točno, međutim, negdje se mora postaviti granica, jer inače možemo do beskraja. Jer ako želiš upoznati i roditelje, moraš poznavati i njihove roditelje (i to su geni) itd.Genetska predispozicija je ipak samo predispozicija i nije presudan faktor (postoje istraživanja iz košarke i odbojke: djeca koja se bave od malih nogu tim sportovima, narastu 10-15 cm više od genetskih predispozicija, ako se dobro sjećam). Mislim da su ciljevi uredno i točno postavljeni, i ako mjerenja budu kvalitetno odrađena, dobit ćemo odgovore na mnoga pitanja. Luka, samo naprijed...

Luka Pezelj
Zna gdje su sva slova
Kontakt:

Post Postao/la Luka Pezelj » 28 stu 2009, 21:16

Nisam diplomirao ali diplomski već imam tako da ovo istraživanje radim iz gušta i čiste znatiželje, a to što bi kolateralna dobit mogla biti velika samo me dodatno veseli i može biti motiv da se što više ljudi uključi u projekt. Moram još jednom naglasiti da ideja jest moja ali bez vaše suradnje samo će na tome i ostati.

krcko
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la krcko » 13 srp 2010, 14:56

I, da čujemo , što se dogodilo revolucionarno ?

alan34
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la alan34 » 09 kol 2010, 16:27

ne znam što je administratora tako zasmetalo da mi obriše post, ali evo probam opet dati prilog temi:
uočena je frapantna korelacija između utjecaja kuglanja na rast i razvoj pojedinca i vlage na književnost.
uvrijedih li nekoga?

sasa
Forumsko piskaralo

Post Postao/la sasa » 09 kol 2010, 17:07

alan34 je napisao/la:ne znam što je administratora tako zasmetalo da mi obriše post, ali evo probam opet dati prilog temi:
uočena je frapantna korelacija između utjecaja kuglanja na rast i razvoj pojedinca i vlage na književnost.
uvrijedih li nekoga?
da li si uvrijedio ili nisi to ne znam, al znam da se ne držiš teme, nego ju blago rečeno sprdaš
na taj način se može pisati u dijelu foruma po imanu BRBLJANJE...

Odgovorite