Sudačke pogreške...

Aktualne teme
Odgovorite
lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Sudačke pogreške...

Post Postao/la lukodp » 07 ožu 2010, 11:33

Ovako, pošto ponovno moram izrazit nezadovoljsto kvalitetom suđenja (ovaj put u Sisku), otvorio sam temu...
Zanima me što mislite kako i na koji način stati na kraj neujednačenim kriterijima i onim sitnim pogreškama koje na kraju (ne)utječu na igru i(li) na krajnji rezultat utakmice.

Moj konkretni prijedlog bi bio:
- nakon zamječenih pogrešaka ili neprovođenja pravila kako stoji u sudačkom naputku, predstavnik ekipe negativno ocjenjuje suca uz obrazloženje...nakon toga suca bi trebalo od strane zbora sudaca, upozoriti na pogreške bez nekakvog kažnjavanja, čisto da se isto ne ponovi... a ako se ponovi onda sankcionirati suca.
Luko Del Ponte

ZrntscheZ
Forumsko piskaralo
Lokacija: Kneževina Međimurje, 46 24' 10.32''N 16 25' 17.81''E

Re: Sudačke pogreške...

Post Postao/la ZrntscheZ » 07 ožu 2010, 12:26

lukodp je napisao/la:Ovako, pošto ponovno moram izrazit nezadovoljsto kvalitetom suđenja (ovaj put u Sisku), otvorio sam temu...
Zanima me što mislite kako i na koji način stati na kraj neujednačenim kriterijima i onim sitnim pogreškama koje na kraju (ne)utječu na igru i(li) na krajnji rezultat utakmice.

Moj konkretni prijedlog bi bio:
- nakon zamječenih pogrešaka ili neprovođenja pravila kako stoji u sudačkom naputku, predstavnik ekipe negativno ocjenjuje suca uz obrazloženje...nakon toga suca bi trebalo od strane zbora sudaca, upozoriti na pogreške bez nekakvog kažnjavanja, čisto da se isto ne ponovi... a ako se ponovi onda sankcionirati suca.

Pa ovaj dio sa negativnim ocjenjivanjem ili slabom ocjenom (dvojka recimo) funkcionira...samo tu ocjenu (manju od 4) treba argumentirano obrazložiti da ne bi ispalo da se dijele slabe ocjene čisto iz animoziteta.
Problem je što većina predstavnika ekipa dijele šakom i kapom ocjene, a dio njih ne zna ni pravila pa često galame i bezveze.
Drugi problem su zborovi sudaca koji štite svoje članove tak da nisam čuo za previše slučajeva kažnjavanja ili suspenzija...čini mi se da je u VŽ bil netko suspendiran jedno vrijeme prošle godine ili tako nešto.
Većina sudaca dođe na tekmu sa razmišljanjem "idem pokupiti pare", a ne zaista i suditi, tak da je greška i u tom pristupu.
Ima masu sudaca koje treba maknuti, one stare garde (60+ godina), ali ih se nitko ne usudi dirati...zašto, nije mi jasno...

Mene često bude sram na tekmama 1.lige u ČKu načina na koji to ovi naši tutleki vode, prvenstveno tu mislim na Galića koji je bil ili bude GLAVNI sudac na valjda 8 prvoligaških tekmi samo ove sezone...a znanje i sposobnost nema ni za gradske lige
nije bitno koliko padne od pogođene kugle...cifra se stvara s većim brojem srušenih drva iz promašaja :roll:

krcko
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la krcko » 07 ožu 2010, 13:29

Ne postoji u suđenju gradacija grešaka, tako da kvalifikacija "sitna greška" ili "krupna greška" ako se ne opiše, apsolutno ne znači ništa.

lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la lukodp » 08 ožu 2010, 09:55

krcko je napisao/la:Ne postoji u suđenju gradacija grešaka, tako da kvalifikacija "sitna greška" ili "krupna greška" ako se ne opiše, apsolutno ne znači ništa.
OK slažem se... mislio sam na sitne greške koje ne utječu direktno na utakmicu (ako ima takvih).
Trenutno puno povika ima na VŽ suce i suđenje u VŽ, iako osobno sviđa mi se način njihovog suđenja, autorativno i bezkompromisno, još samo da usklade kriterije sa ostalima u HR i to bi bilo to ;) .
Nažalost suci su sastavni dio igre i kao takvi mogu puno utjecat na razvoj utakmice, osobno sam doživio da izgubim utakmicu zbog sudaca ali i da dobijem isto tako, isto tako nažalost sve se opet vrača na HKS koji nije izričit u pravilima tako da ni predstavnici ekipa a niti poneki suci neznaju pravila...Žalosno :(
Luko Del Ponte

Moky
Tek protipkao

Post Postao/la Moky » 27 tra 2010, 23:41

Poštovani igrači i suci veliki pozdrav gdje god bili. Htio sam samo poručiti sudionicima foruma koji kritiziraju rad sudaca da to napišu ovdje ,ako imaju za to čvrste argumente i ukoliko su dotičnog suca ocijenili ocijenama od 1-3, a ne 4 i 5 pa onda ovdje pišu o greškama sudaca koje nisu zabilježili na " famoznom" obrascu " ocjena za glavnog suca" . Pozdrav od osobe u crnome tj. ponekad u šarenom odijelu

ZrntscheZ
Forumsko piskaralo
Lokacija: Kneževina Međimurje, 46 24' 10.32''N 16 25' 17.81''E

Post Postao/la ZrntscheZ » 28 tra 2010, 10:24

Moky je napisao/la:Znam da je ovo gotovo neizvedivo , ali bi volio da se na forumu otvori tema o ocjenama koje dobiju suci sa brojem odsuđenih utakmica, prosječnom ocjenom i ocjenom sudionika foruma.
5 je problema kod toga:

1. većini klubova/predstavnika se to baš i neda popunjavati pa to naprave samo onak...i prosjek ocjena je u pravilu 4,87, ako ne i više...znači ispada da su svi skoro pa savršeni...blago svima nama

2. stazne suce ocjenjuje glavni sudac, a ne klubovi

3. objektivnost kod ocjenjivanja

4. eventualne niže ocjene se daju uglavnom iz obijesti kada se izgubi, a čest je slučaj i da se niže ocjene ne argumentiraju (sve niže od 4 treba na poleđini obrazložiti i potkrijepiti) ili pa da ljudi koji ocjenjuju ne poznaju pravila (primjer iz ove sezone - ocjena 3 jer je sudac dopustio prekid od par minuta i štopanje vremena igraču...radilo se o korištenju dozvoljenog vremena prilikom ozljede, a na kasnije pitanje priznali sami da nisu ni znali da to postoji u pravilima)

5. kada i neki sudac dobije nisku ocjenu, nema sankcije jer ni zbor sudaca ni domicilni savez u pravilu ne pokreću nikakve postupke već se često to svodi na temu za zezanciju (čast izuzecima)
nije bitno koliko padne od pogođene kugle...cifra se stvara s većim brojem srušenih drva iz promašaja :roll:

alan34
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la alan34 » 28 tra 2010, 18:39

sjašite više s tim sucima i sudjenjem! koga boli ona stvar za sucima u kuglanju??

lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la lukodp » 29 tra 2010, 07:56

alan34 je napisao/la:sjašite više s tim sucima i sudjenjem! koga boli ona stvar za sucima u kuglanju??
mene... :lol:, ak ti ne paše stay away... ;)
Luko Del Ponte

Odgovorite