Kuglački treneri

Aktualne teme

Kuglački treneri

PostPostao/la SLAVONAC » 16 vel 2009

Da li pri HKS postoji Zbor trenera kako piše u Statutu HKSa.Bilo bi mi drago da dobijem odgovor od tebe a ako ga ti ne znaš možda će se pojaviti netko na ovim stranicama tko zna odgovor.

Isto tako znam da pri HKS ne postoji Zbor trenera iako u Statutu piše da postoji,a o ovoj temi hteo sam da pišemo jer sa sigurnošću tvrdim da pola naših prvoligaških ekipa vode ljudi koji nemaju pojma o pravilnicima,koji su naišli na kuglanu,i ostali na njoj kao treneri.Hteo sam da čujem mišljenja ljudi da li treba za vođenje jedne prvoligaške ekipe čovjek sa nekim papirom ( školom,licencom )ili je možda dovoljno da ima novaca.
SLAVONAC

Re: Kuglački treneri

PostPostao/la SLAVONAC » 18 vel 2009

Pomalo sam iznenađen da ne kažem razočaran da od toliko posjetitelja ovog foruma nema baš nitko ni želje ni volje da ponekad prodiskutira o klupskim trenerima,o sucima koji im svakodnevno kroje pravdu,da baš nikoga nema tko je primijetio kako skoro svaki sudac u svom savezu sudi po svom kriteriju.Da li se bojite da se uključite u diskusiju o trenerima jer bi možda morali popljuvati i svoga trenera.Nekako najviše se diskutira o tome tko vodi repku,ili će je voditi,zatim tko je u repki i zašto nisam u repki isto tako zašto on dobiva stipendiju a vi ne. Izbornik bi možda mogao postati i vaš klupski trener ali nisam baš primijetio da je netko od vas predlagao svog klupskog trenera pa ispada da on baš ne radi po vašem ukusu ili grešim.Da li postoji u još nekom sportu da prvoligaša vode treneri bez licence,ili pak mora imati makar neki papirić da može obnašati tu funkciju . Moje je mišljenje da se o tome ima šta reči ali ako grešim žao mi je,a baš smo mogli malo prodiskutirati o trenerima i sucima na ovom forumu .
SLAVONAC

PostPostao/la Nikola » 22 vel 2009

Ne znam koliko i taj papir pomaže pri vođenju i treniranju ekipe. Gledao sam rad kuglačkih trenera koji su nedavno dobili trenersku licencu i ne vidim da im je taj tečaj pomogao u njihovoj sposobnosti treniranja. Ne znam je li problem u njima i njihovim mogućnostima ili je bio cilj spremiti novce u džep,dati ljudima trenersku licencu i nadati se da će nešto postići sa svojim klubovima. Mislim da se dobro vidi gdje se radi s mladima,postižu rezultati i stvaraju reprezentativci: Đurđenovac,Osijek,Zagreb (Grmoščica), te u zadnje vrijeme Split (Mertojak) i Čakovec (Željezničar), a u ženskom kuglanju Rijeka,Zagreb,Đurđenovac,Osijek i Ogulin. U ostalim sredinama se povremeno pojavi dobar kuglač,najčešće sin nekog kuglača (Košutić,Mesić...). Mislim da su te licence olako podijeljene,kao što i suci prejednostavno dolaze do sudačke licence. Dolaze na ispit nepripremljeni, dobiju licencu i onda "zakuhaju" utakmice jer nisu upoznati s propozicijama. Kod posljednjeg polaganja za suca, čovjek do mene je prepisao cijeli test od mene i bio je toliko inteligentan da je na kraju potpisao moje ime umjesto svojeg. I taj isti čovjek je dobio licencu saveznog "A" suca, a nije u stanju ni sam zaključivati. Zbog takvih sudaca ljudi meni psuju mater i ne znam što sve ne,jer ako dosudim bosu svi se čude jer se to nigdje ne sudi, ako dam karton za nesportsko ponašanje igrači se čude jer nijedan sudac u Regiji im to ne sudi,čak se neki čude i za karton za oslanjanje. A sve to su nam priuštili suci koji nemaju hrabrosti donijeti bilo kakvu odluku neovisno o tome kako će publika reagirati. A dolaskom pisača na kuglanu nesposobni suci su postali još nesposobniji. Informatički nepismeni ljudi rade na kompjuterima, a nitko im nije u stanju objasniti da jednostavno nemaju ono što je potrebno da bi bili suci..
Nikola
Raspisani lik

PostPostao/la newform1 » 22 vel 2009

Naravno da papir ne pomaže. Pomaže samoedukacija, iskustvo, ali i sam tečaj, pod uvjetom da se nova znanja i usvoje, te primjene. Tada to ima smisla. Imao sam trenera, koji mi je bio trener samo na natjecanju, nikad na treningu, i koji se užasno ljutio što sam zatvarao ruku, a nikad mi nije uspio objasniti zašto onda kugla ide s rotacijom prema desnoj dami. Znači i inteligencija...
newform1
Forumsko piskaralo

PostPostao/la Irena » 25 vel 2009

Ljudi, kada kuglanje bude Olimpijski sport onda će se vjerojatno i pojaviti kakva trenerska škola, literatura, seminari, tečajevi i sl. Čula sam da nešto postoji, da se ide na nekakve tečajeve, a tko ih vodi? Kakav se papir dobije? Tko se može uopće prijaviti na to? Ja sam zainteresirana...
Irena
Tek protipkao

PostPostao/la Nikola » 25 vel 2009

Irena je napisao/la:Ljudi, kada kuglanje bude Olimpijski sport onda će se vjerojatno i pojaviti kakva trenerska škola, literatura, seminari, tečajevi i sl. Čula sam da nešto postoji, da se ide na nekakve tečajeve, a tko ih vodi? Kakav se papir dobije? Tko se može uopće prijaviti na to? Ja sam zainteresirana...

Bio je tečaj prošle godine,bilo je više dijelova i mislim da je jedan dio vodio Nikola Dragaš,za ostale nisam siguran. Mogao se prijaviti bilo tko. Ako se ne varam dosta ga je ljudi završilo,ali još uvijek nisu dobili bilo kakav papir kojime bi to mogli potvrditi.
Nikola
Raspisani lik

PostPostao/la SLAVONAC » 25 vel 2009

Moj prijedlog je vrlo jednostavan, dok ne postoji nazovimo prava škola za trenere kuglanja zašto Savez jednostavno ne bi prije početka prvenstva organizirao, naprimjer, jednodnevni tečaj koji bi morali pohoditi svi treneri Prve lige. Na istom bi jednostavno pretresli kuglački pravilnik uzduž i popreko, usaglasili mišljenja, u neobaveznom razgovoru popričali o problemima koji se dešavaju tokom prvenstva popili si piće i na miru otišli kući. Savez izmisli nekakve najjednostavnije knjižice , lupi ti u nju žig i gotovo.Imaš blagoslov za vođenje ekipe u slijedećoj sezoni i amen. Trener koji nije bio prisutan ne može voditi ekipu i zdravo.
Klubovi masno plačaju vanjske igrače, gotovo da ne postoji klub u kojem igraju samo domaći igrači, no nije to toliko ni važno već ja važnije da klub nešto uloži i u svog trenera. Da ima na čelu čovjeka koji vrlo dobro barata sa Pravilnicima i koji može stati u obranu svoga kluba i igrača. Koji će na prvu sudačku nepravilnost odmah reagirati i na startu sasječi samovolju svakog nazovi suca koji kroji propozicije po svojoj želji ili po želji domaćina. Meni ovo izgleda sasvim OK a Vama
SLAVONAC

PostPostao/la newform1 » 25 vel 2009

Trenerski tečajevi postoje već dugo vremena. Na njega se ima pravo prijaviti svako tko je delegiran od kluba, saveza ili sam. No nije to bitno. Bitno je da ga vode nekompetentni ljudi. Bilo sa KF-a bilo iz Saveza. Sa KF-a su profesori koji ne razumiju kuglanje (otprilike kao i Rak - vidi fizičku pripremu kuglača), njegovu biomehaniku, taktiku, sustav - tu smo na žalost nemoćni. Rješenje? Pozvati kompetentne ljude, kineziologe, koji su prisutni u kuglanju. Ja ih znam najmanje 3: Pintarič, Urbanc, i prije svih Lado Gobec. Onon što Slovenija ima u ženskom kuglanju, njegovo je djelo. Imaju gotove radove na Ljubljanskom faksu - platiti ih i maksimalno iskoristiti. Također i Nijemci sigurno imaju nekoga. Naše studente KF-a priključiti (javila su mi se dvojica), besplatno i uložiti u njihovo školovanje, i oni bi trebali stvoriti temelj za budućnost. Samo ako zovemo njih, kako će ovi naši "predavači" iskoristiti dnevnice i kako će ih pravdati?
Treneri nisu i ne mogu biti zaduženi za pravilnike - za to postoji vodstvo utakmice i predstavnici klubova. Treneri rade nešto drugo.
newform1
Forumsko piskaralo

PostPostao/la SLAVONAC » 25 vel 2009

Ne slažem se jedino sa onim na kraju što si napisao, zašto, trener obično sekundira, najbliži je igraču, sucu vidi ako hoće bosu, prijestup, nesportsko ponašanje. Nisam baš puno puta čuo da za vrijeme nastupa trener kori igrača u stilu : Šta radiš, praviš prijestup ,bacaš bose a da ne kažem pazi na vrijeme a kad ga nema onda je kriva kuglana, sudac nije zaustavljao vrijeme i tako to. Predstavnici ekipe obično su direktori, kravataši, kojima ni na kraj pameti ne pada da se svađaju sa sucima, a ovako malo paušalno mislim da rijetko koji zna i P od pravilnika ( Lulić , Jelić....)njih sam se sjetio a ima ih sigurno još.
SLAVONAC

PostPostao/la krcko » 25 vel 2009

Posljednji tečajevi za osposobljavanje kuglačkih trenera odvijali su se u organizaciji HOA. Koliko znam KF se javno ogradio od njihovog načina školovanja, programa itd. Učestvovali su samo vanjski suradnici koji po prirodi posla to mogu. Međutim, moguća varijanta ograđivanja je i lova koja je otekla sada na drugu stranu.
Takvo okupljanje trenera o kojem Slavonac govori, poznato je u drugim športovima kao licenciranje trenera. Inače to je uobičajen način za otimanje love jer dođe od 1500kuna na više ovisno o "težini " športa. Dobro je da naši to ne rade jer bi za dobre novce dobio ništa, a s druge strane to je osobno tvoja obveza trenirao nekoga ili ne.
Što se tiče školovanja na KF postoji Visoka trenerska škola. Nekad davno I stupanj je postojao za kuglačke trenere i koliko znam završio ga je gdin Mikac. On je ta avangarda koji je trebao pokrenuti i stvaranje literature i održavanje tog odjela za kuglanje. Problem je i zbog toga što je kuglanje egzaktan šport koji se odvija u dijelu Europe tj. nema profesionalizma i zarade u smislu riječi da trenerski kadar može živjeti od toga posla. Kako onda skupiti dovoljan broj polaznika za takav smjer? Ajde pretpostavi da se radi o 8000 kuna pa to u 6 semestara i što kad završiš. Naravno da zagovaram edukaciju ali dok se ne stvore uvjeti i odškoluje nekoliko generacija viših trenera , neće biti ni kvalitetnih izbornika pa oprostite ni baze. Mišljenja sam još, da edukaciju poglavito, pa i minimalnu, naprotiv trebaju proći prvenstveno ljudi koji rade s najmlađim kategorijama jer su oni početna karika toga niza, a najpodcjenjeniji su.
Kao što večina stvari ne štima tako nije u redu ni Sudačka organizacija. Polaganja za rangove, edukacija i dr. u rangu je sa umobolnicom. Opet je cilj teme skupiti što više kandidata i uzeti lovu i dnevnice. Treneri fakat moraju znati propise i igrači, dakako, ali nemaju pravo voditi utakmicu . Slažem se sa new... ali je pitanje da li imenovani predstavnici uopće i prenose informacije ( ne vjerujem ) ili to prihvaćaju kao važnost svog postojanja. A onda opet postoji ocjena, mogućnost izuzeća i žalba kao krajnja institucija. Samo tko će je riješiti ????
krcko
Zna gdje su sva slova

Sljedeća

Natrag na Kuglanje danas

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.