Kuglački treneri

Aktualne teme
newform1
Forumsko piskaralo

Re: Kuglački treneri

Post Postao/la newform1 »

Koliko znam, jedan tečaj se priprema (pitao me tajnik mog kluba da li sam zainteresiran - provjerit ću, možda i Saša zna). Mikac je radio dobro, ali mislim da je odustao jer mu se nije radilo s raznoraznim dibidusima. Koliko me sjećanje služi, njegova repka je bila u samom vrhu. Grijeh je struktura što smo svi mi igrači (i mi stariji i ovi mlađi), manje-više proizvodi ili samoukih roditelja, ili u potpunosti samouki. Slavonija ima prepoznatljivu školu kuglanja, sada se još u nekoliko klubova ponešto radi, ali na osnovu intuicije i iskustva, a ne stručno i organizirano. A treba tako malo... Jednom davno, prije 20-tak godina, napravio sam plakatić okupio djecu i radio s njima 2 mjeseca (dok me nisu sterali zbog nedostatka termina). Ta su djeca bila čudo. Nakon 5-6 treninga, od njih 15, 9 ih je bilo u stanju proturiti 8 od 10 kugli između dvije dame. Njihov trening se nije sastojao samo od pukog bacanja nego smo radili sustavno, od prvog koraka do izbačaja. Boli me kad vidim da asistent govori igraču da je kugla prekratka, da zatvara ruku ili sl. a nema pojma da je to posljedica krivog zaleta, prvog koraka i sl. Biomehanika je valjda najvažniji segment u kuglanju, a većina trenera nema pojma uopće što je to. Gledam Mancea kako se muči pogoditi kontra loh u čišćenju, a greška je već u prvom koraku. Ali tko sam ja...ma nije važno, dajem podršku svakome tko je za promjene i javno molim svakoga tko je u vezi sa Slovencima da pokuša od njih dobiti radove sa faksa. Valjda nas neće i tu blokirati...
krcko
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la krcko »

Ma tu se slažemo. Biomehanika kuglanja napravljena po prof. Mejovšeku kako vidim iz knjige zaista je baza koju je trebalo razrađivati i šopati zainteresirane skroz dok ne bi postala lektirom. Bojim se da ova situacija u kuglanju nije isključiva posljedica djela bilo kojih izbornika, predsjednika itd.. nego neznanje koje caruje posljednje (hajde da ne analiziram )desetljeće upravo kod trenera, voditelja ili kako ih već zovu. Rekao sam već da će svaka športska instucija kojoj se obratiš kao Savez ili sl. obraditi sve moguće podatke i PRODATI TI ZNANJE. Ali to moraš željeti ili imati ljude koje to žele. Uloži da se vrati , pa onda vrti priču. Kada su se kuglači testirali na KF ? A to nije problem. Ma ne mogu i ne moraju, uz dužno poštovanje navedenih, naše probleme rješavati Slovenci.I kod njih plodovi su to dugog i sustavnog rada s pametnim ljudima na čelu krovnih organizacija, educiranom strukom i spregom sa naukom.
BARE: Vrijeme je da se krene
Pozdrav !
newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 »

Ma ne mislim da će oni (Slovenci) rješavati naše probleme. Samo da se dočepamo literature, jer ne treba izmišljati izmišljeno. Ja sam testiran kao junior prije...sram me reć...dvadeset i nešto godina, a sada mislim da ni ne znaju gdje je KF...
I još nešto: ako mi znamo, oni su suvišni, pa zaključite sami...
razbijač
Tek protipkao

Post Postao/la razbijač »

dečki, što je sa slovencima? zašto bi njih kopirali kada smo bolji od njih! :lol:
niti kod njih ne štima skoro ništa. otjerali su benedika i stoklasa u makedoniju koja ih je ubila 200 čunjeva kod njih doma... sada rade sa seniorima kao i što rade naši - katastrofu!
liga im je totalno u banani, mislim da je naša druga liga jača od njihove prve
mali gornik (mitja, bez ljutnje :D ) ima oscilacije u igri koje su nevjerovatne od 530 do 660, zašto? zato jer traži dodatne čunjeve na račun brzine..
prosjek mu je 586 i kod nas bi bio 36 igrač lige, također treba uzeti u obzir da su tamo kuglane većinom bez kuglica - znači 30 čunjeva lakše

razbijanje čunjeva je postao hit u sloveniji i hrvatskoj, pogotovo od kada se pavlic vratio na balkan

mi uvijek moramo kopirati nešto, umjesto da gradimo svoju školu, svoju tradiciju
dok smo to imali osvajale su se medalje - kadetske, juniorske i seniorske u moškoj ali i ženskoj konkurenciji - svjetski rekordi su frcali na sve strane.

ono što je dobro i u što se treba ugledati kod njih (slovenaca) je rad u klubu i to jednom - celju. to nije zasluga njihovog saveza nego kluba i trenera u klubu i točka, nema se više tu što dodati - rezultati govore sami za sebe
Luka Pezelj
Zna gdje su sva slova
Kontakt:

Post Postao/la Luka Pezelj »

razbijač je napisao/la:mali gornik (mitja, bez ljutnje :D ) ima oscilacije u igri koje su nevjerovatne od 530 do 660, zašto? zato jer traži dodatne čunjeve na račun brzine..
prosjek mu je 586 i kod nas bi bio 36 igrač lige, također treba uzeti u obzir da su tamo kuglane većinom bez kuglica - znači 30 čunjeva lakše

razbijanje čunjeva je postao hit u sloveniji i hrvatskoj, pogotovo od kada se pavlic vratio na balkan
Moram biti bezobrazan jer ove polemike oko brzine kugle i "stila" igre su smiješne i govore koliko smo mi kao kuglačka populacija(previše je onih koji misle isto) o kineziologiji malo znamo (bolje rečeno ništa).
Na brzinu kugle kao i na preciznost utječu između ostalog i motoričke sposobnosti na koje možemo utjecati transformacijskim postupcima.
Hipoteza:
Usporedba dvaju igrača istih godina i iskustva.
igrač x je sposoban (zbog svoje morfološke građe i motoričkoh sposobnosti) izbaciti kuglu maksimalnim brzinom od 40km/h a igra prosječnom brzinom od 32km/h i ima x pogodaka briznom 20% manjom od maksimalne a kugla u pogođenom lohu ruši prosječno 7,4 čunjeva.
igrač y je sposoban (zbog svoje morfološke građe i motoričkoh sposobnosti) izbaciti kuglu maksimalnim brzinom od 50km/h a igra prosječnom brzinom od 40km/h i ima x pogodaka briznom 20% manjom od maksimalne a kugla u pogođenom lohu ruši prosječno 7,9 čunjeva.
Jasno se vidi da tko će u ovoj situaciji biti bolji, samo je pitanje da li osoba x zna transformacijske postupke i da li je voljna trenirati kako bi poboljšala svoje motoričke sposobnosti. Ne vidim razlog (osim neznanja i(ili) straha da ne budu predobri) zbog kojeg se treba mlađe(čitaj: motorički sposobnije) treba spuštati na nivo satrije osobe(čitaj: motoričke nesposobnije) jer se smatra da je to uzrok smanjene preciznosti kod mladog (čitaj: neiskusnog) igrača.
Kuglanje je spoj preciznosti i efikasnosti - efikasnost(motoričke sposobnosti) s godinama pada a preciznost s godinama i iskustvom raste, kada se te dvije krivulje presjeku u optimalnom životnom vijeku kuglača sportaša (25-33god) dobivamo vrhunski rezultat.
Zaključak:
Ako im zbog neznanja ne možete pomoći barem nemojte odmagati mladima na putu ka sportskoj izvrsnosti (iovako im je teško).
andrej kovač
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la andrej kovač »

Luka Pezelj je napisao/la:
razbijač je napisao/la:mali gornik (mitja, bez ljutnje :D ) ima oscilacije u igri koje su nevjerovatne od 530 do 660, zašto? zato jer traži dodatne čunjeve na račun brzine..

Moram biti bezobrazan jer ove polemike oko brzine kugle i "stila" igre su smiješne i govore koliko smo mi kao kuglačka populacija(previše je onih koji misle isto) o kineziologiji malo znamo (bolje rečeno ništa).
Na brzinu kugle kao i na preciznost utječu između ostalog i motoričke sposobnosti na koje možemo utjecati transformacijskim postupcima.
Hipoteza:
Usporedba dvaju igrača istih godina i iskustva.
igrač x je sposoban (zbog svoje morfološke građe i motoričkoh sposobnosti) izbaciti kuglu maksimalnim brzinom od 40km/h a igra prosječnom brzinom od 32km/h i ima x pogodaka briznom 20% manjom od maksimalne a kugla u pogođenom lohu ruši prosječno 7,4 čunjeva.
igrač y je sposoban (zbog svoje morfološke građe i motoričkoh sposobnosti) izbaciti kuglu maksimalnim brzinom od 50km/h a igra prosječnom brzinom od 40km/h i ima x pogodaka briznom 20% manjom od maksimalne a kugla u pogođenom lohu ruši prosječno 7,9 čunjeva.
Jasno se vidi da tko će u ovoj situaciji biti bolji, samo je pitanje da li osoba x zna transformacijske postupke i da li je voljna trenirati kako bi poboljšala svoje motoričke sposobnosti. Ne vidim razlog (osim neznanja i(ili) straha da ne budu predobri) zbog kojeg se treba mlađe(čitaj: motorički sposobnije) treba spuštati na nivo satrije osobe(čitaj: motoričke nesposobnije) jer se smatra da je to uzrok smanjene preciznosti kod mladog (čitaj: neiskusnog) igrača.
Kuglanje je spoj preciznosti i efikasnosti - efikasnost(motoričke sposobnosti) s godinama pada a preciznost s godinama i iskustvom raste, kada se te dvije krivulje presjeku u optimalnom životnom vijeku kuglača sportaša (25-33god) dobivamo vrhunski rezultat.
Zaključak:
Ako im zbog neznanja ne možete pomoći barem nemojte odmagati mladima na putu ka sportskoj izvrsnosti (iovako im je teško).
Moram ti odgovoriti na ovaj tvoj odgovor zato jer mislim da nisi dobro shvatio polemiku o brzini kugle.U ovim slučajevima se komentira ta famozna brzina zato jer mnogi mladi koriste svojstva kuglana koja im zbog te brzine omogućuju velik broj čunjeva koji padaju naknadno,znači unutar 4 sekunde koliko automat priznaje padanje čunjeva nakon prvog udarca kugle u čunjeve,a nisu pogođeni,već se vračaju povratno iz kanala iza čunjeva.Takvi "nedostaci"kuglana vode na krivi put mlade igrače,jer umjesto da trening baziraju na treniranju preciznosti,oni se trude jače baciti kuglu kako bi srušili više čunjeve.Ti si naveo primjer koji prikazuje da se pri istom broju pogodaka sruši više čunjeva s bržom kuglom,što je vjerojatno točno,iako ne i pravilo,međutim,u praksi znam da je jako teško imati visok postotak pogodaka kada se kugla baca većom brzinom,bez obzira na morfološku građu i motoričke sposobnosti.Prema tome,vrlo je diskutabilno to što ti komentiraš.Evo ti nekoliko primjera,dobronamjernih,da se ne bi mislilo da ja imam nešto protiv nekoga.Slučaj Gornika imaš i kod nas:DLMlivić - rezultati od 530 do 650(znači očito nešto ima u tom čovjeku kada može toliko srušit,međutim,to se dešava prerijetko i ti nikad neznaš kada će) ili,recimo,Marinović(ista stvar-može puno,ali i jako malo)-za njegov primjer još da kažem da mu je njegov igrač brojio naknadno srušene čunjeve na utakmici s nama(funk-kuglana Zadar)kada je u 12 hitaca imao 11 čunjeva koji su pali od "propuha".Ovi primjeri govore ti to da oni zavise od svog dana,kako će ih kuglana "nagrađivati",jer nemožeš,ako si igrač "od pogodaka" danas srušit 650,a sutra 530.Kada bi se oni uspjeli barem približiti tvojoj teoriji,koja praktički prikazuje idealan slučaj,nitko ne bi bio sretniji od mene,jer bi to bio praznik za moje oči i za sve one koji vole kuglanje.Međutim,moje je mišljenje da mlade treba usmjeravati prvenstveno u to da je kuglanje sport preciznosti,a kada to nauče da im se onda povećava brzina izbačaja,ali samo do one točke do koje neće trpiti preciznost.Znači ne smije se ići lakšim putem,nabijanjem,jer je to kratkog vijeka.Eto toliko,bez uvrede ikome od "razbijača".
Tara
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la Tara »

razbijač je napisao/la: prosjek mu je 586 i kod nas bi bio 36 igrač lige, također treba uzeti u obzir da su tamo kuglane većinom bez kuglica - znači 30 čunjeva lakše
Sve tu stoji da on ima toliki prosjek!!! Samo sto se kod nas po mom saznanju prosek racuna malo drugacije nego kod vas.... a i onaj rezultat od 530 je bio jedan.... I volela bih videti sve vrhunske kuglace na toj kuglani... pa da vidimo koliko ce ih uopste napraviti 530!!!!!! Malo pogledaj ostale rezultate... na toj kuglani nije vidjeno 600 ne pamtim kad....
goran bratkovic
Tek protipkao

Post Postao/la goran bratkovic »

autocenzura
razbijač
Tek protipkao

Post Postao/la razbijač »

luka, slažem se sa tobom.. hipoteza ti je na mjestu.. petica na kineziologiji! ima tu logike, ali mlad si i treba nešto pitati i one koji su u tom sportu više od 30g
pitanje je samo jedno, koliko oni koji nešto znaju o kineziologiji, znaju o kuglanju???
na dobrom si putu i svaka podrška i čestitka na radu sa mladima, ali moraš se i ti zapitati da li si na dobrom tragu i radiš li dobro ali moraš i poštovati drugačija razmišljanja
da li baš svatko mora ući u tu tvoju formulu, rad sa djecom je jako osjetljiva stvar - ali, slaažem se - bolje išta nego ništa
vrijeme će pokazati...

ali, kuglanje je sport preciznosti. oni koji žele od djece raditi razbijače, neka ih upišu na bowling, ili u neki drugi sport.
neka rade revoluciju u drugim državama, protiv toga nemam ništa.
mi smo imali tradiciju, osvajale su se medalje, rušili rekordi.

tara, ja sam govorio o faktima - činjenicama... prosjek je prosjek... računa li se ovako ili onako.. činjenica je jedna, slovenska liga je katastrofalna!
ima i kod nas kuglana koje su katastrofa i koje ruše prosjek
igrači su super, i mitja je super.. bez zamjerke mitja - ponovo - naveo sam samo primjer mitje... svaka čast dečku, ipak je viceprvak svijeta i nitko mu to neće oduzeti! ali, ponavljam - kod nas bi bio po svom prosjeku 36 igrač lige

btw.
luka, zašto marinović nije bio u junirskoj repr, zašto košutić nije bio u repr??
Tara
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la Tara »

razbijač je napisao/la:
tara, ja sam govorio o faktima - činjenicama... prosjek je prosjek... računa li se ovako ili onako.. činjenica je jedna, slovenska liga je katastrofalna!
ima i kod nas kuglana koje su katastrofa i koje ruše prosjek
igrači su super, i mitja je super.. bez zamjerke mitja - ponovo - naveo sam samo primjer mitje... svaka čast dečku, ipak je viceprvak svijeta i nitko mu to neće oduzeti! ali, ponavljam - kod nas bi bio po svom prosjeku 36 igrač lige
Ne mozes uporedjivat proseke, ako nisu racunati po istom sistemu! Kao sto ne mozes sabirat kruske i jabuke! Kuzis? Mata za prvi razred osnove skole.... :D :D ;D
Moze bit liga katastrofalna, i tu se slazem, al kod vas u prvoj ligi, ziher nema tak losa kuglana kao sto je ova u Ljubljani!
Odgovorite