SKUPŠTINA HKSa I NOVI SUSTAV NATJECANJA

Natjecanja i novosti iz HKS-a
bubimir
Tipka sa dve ruke

Re: SKUPŠTINA HKSa I NOVI SUSTAV NATJECANJA

Post Postao/la bubimir » 03 lis 2016, 23:38

eeeeeeeeeeeeee..neko se tu sad pravi mutav.. kad pod DUŽIM prekidom smatra odlazak na raspetljavanje čunjeva. koje traje cca 30 sec...ali istina je da u kuglanju ima jako puno nedorečenih propisa naputaka preporuka i slično.. koje si onda veliki i mali bosovi - čitaj suci tumače kak njima paše..

bauer
Tipka sa dve ruke

Post Postao/la bauer » 05 lis 2016, 10:07

Drago mi je da je načeta ova tema (i riješena konačno) jer sam već prije pisao kako se na nekim kuglanama događalo da suci ne dozvoljavaju treneru da bude ni na klupi iza zapisničkog stola, dakle biraj- hoćeš iza stakla među gledatelje ili na stolac iza igrača..... nonsens...
Valjda je sad jasno da trener može u prekidu prići iza jednog ili drugog igrača u slučaju kad nije sekundant i tu se nema više šta dodavati....

Prošli put kad sam o tome pisao onda sam dobio "mišljenje" jednog našeg "uvaženog međunarodnog stručnajka" koji se posprdno ismjehavao oko toga šta pišem ... no dobro ;) .. let's gooo !!!!

cezar
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la cezar » 05 lis 2016, 10:31

bauer je napisao/la:Drago mi je da je načeta ova tema (i riješena konačno) jer sam već prije pisao kako se na nekim kuglanama događalo da suci ne dozvoljavaju treneru da bude ni na klupi iza zapisničkog stola, dakle biraj- hoćeš iza stakla među gledatelje ili na stolac iza igrača..... nonsens...
Valjda je sad jasno da trener može u prekidu prići iza jednog ili drugog igrača u slučaju kad nije sekundant i tu se nema više šta dodavati....

Prošli put kad sam o tome pisao onda sam dobio "mišljenje" jednog našeg "uvaženog međunarodnog stručnajka" koji se posprdno ismjehavao oko toga šta pišem ... no dobro ;) .. let's gooo !!!!
Daj pojasni "na nekim kuglanama događalo se da suci ne dozvoljavaju treneru da bude ni na klupi iza zapisničkog stola" nije mi jasno gdje bi ti sjedio i na kojim je to kuglanama
Najlakše je ljudima reći ono što im se sviđa, to stvarno može svatko, a reći im istinu za to treba imati hrabrosti.

heku
Tipka sa dve ruke

Post Postao/la heku » 05 lis 2016, 11:03

Poštovani!
Na Mlaki :mrgreen: :mrgreen:A ono mi je krvavo pod navodnicima :roll: :roll:

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 » 05 lis 2016, 23:27

bauer je napisao/la:Drago mi je da je načeta ova tema (i riješena konačno) jer sam već prije pisao kako se na nekim kuglanama događalo da suci ne dozvoljavaju treneru da bude ni na klupi iza zapisničkog stola, dakle biraj- hoćeš iza stakla među gledatelje ili na stolac iza igrača..... nonsens...

Sportski pravilnik za kuglanje na 9 čunjeva:
3.6.2. Sportski prostor
Sportski prostor se sastoji od natjecateljskog prostora i prostora neposredno uz natjecateljski
prostor u kojem borave ostali igrači i članovi delegacije tijekom natjecanja.

To je prostor između natjecateljskog (staza) i gledališta

Sudački naputak za hrvatske kuglačke lige 2016/17
45. Tijekom utakmice u službenom prostoru (prostor iza natjecateljskog prostora, odvojen od
gledatelja), ako ima dovoljno mjesta, mogu biti: suci, delegacija ekipa i delegat, ako je delegiran.
46. Ako je službeni prostor veće površine, glavni sudac može dozvoliti nazočnost i većem broju
službenih osoba koji su prijavljeni od strane domaćina ili gosta, kao što su: novinari, dužnosnici
HKS-a, poznate sportske i javne osobe, te dužnosnici klubova domaćina i gosta.

Mislim da tu uopće ne bi trebalo biti spora...

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 » 05 lis 2016, 23:38

bubimir je napisao/la:eeeeeeeeeeeeee..neko se tu sad pravi mutav.. kad pod DUŽIM prekidom smatra odlazak na raspetljavanje čunjeva. koje traje cca 30 sec...ali istina je da u kuglanju ima jako puno nedorečenih propisa naputaka preporuka i slično.. koje si onda veliki i mali bosovi - čitaj suci tumače kak njima paše..
To je tvoje mišljenje. U principu, svaki sudac prema onome kako je navedeno može dati svoje tumačenje pojmova. Ja, kad sudim i kad vodim momčad, pod kraćim prekidom smatram raspetljavanje s pulta kada su zaustavljeni satovi i samo 2 staze. Pod dužim prekidom smatram kada su zaustavljene sve 4 staze i službena osoba ide u prostor za čunjeve.
To je moje mišljenje.

Dakle, zbog nepreciznih propozicija i naputaka može doći do razlike u mišljenjima, shodno tome i razlike u definiciji prekida, kao što se desilo na mojoj utakmici. Kada se pišu pravila i propozicije, ništa se "ne podrazumjeva" nego treba definirati moguće situacije, pogotovo koje se češće događaju, poput ovih.

I tu nisu krivi suci, nego onaj tko je pisao i donosio pravila, propozicije i naputke.

cezar
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la cezar » 06 lis 2016, 08:40

newform1 je napisao/la:
bubimir je napisao/la:eeeeeeeeeeeeee..neko se tu sad pravi mutav.. kad pod DUŽIM prekidom smatra odlazak na raspetljavanje čunjeva. koje traje cca 30 sec...ali istina je da u kuglanju ima jako puno nedorečenih propisa naputaka preporuka i slično.. koje si onda veliki i mali bosovi - čitaj suci tumače kak njima paše..
To je tvoje mišljenje. U principu, svaki sudac prema onome kako je navedeno može dati svoje tumačenje pojmova. Ja, kad sudim i kad vodim momčad, pod kraćim prekidom smatram raspetljavanje s pulta kada su zaustavljeni satovi i samo 2 staze. Pod dužim prekidom smatram kada su zaustavljene sve 4 staze i službena osoba ide u prostor za čunjeve.
To je moje mišljenje.

Dakle, zbog nepreciznih propozicija i naputaka može doći do razlike u mišljenjima, shodno tome i razlike u definiciji prekida, kao što se desilo na mojoj utakmici. Kada se pišu pravila i propozicije, ništa se "ne podrazumjeva" nego treba definirati moguće situacije, pogotovo koje se češće događaju, poput ovih.

I tu nisu krivi suci, nego onaj tko je pisao i donosio pravila, propozicije i naputke.
Potpisujem sve od riječi do riječi .
Najlakše je ljudima reći ono što im se sviđa, to stvarno može svatko, a reći im istinu za to treba imati hrabrosti.

B-liga
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la B-liga » 06 lis 2016, 08:41

newform1 je napisao/la:
To je moje mišljenje.

Nebi se složio s tobom u ovom dijelu "zbog nepreciznih propozicija...." Što uopće znači to "neprecizne propozicije i naputci"?
Osobno me takve stvari jako živciraju, jer sve više ličimo na glupe Amere kojima se mora pisati da moraju dizati noge kad hodaju stepenicama.
U ovom slučaju nije riječ o nepreciznim propozicijama, jer će 90% sudaca protumačiti taj dio pravilnika kao što si ga ti pojasnio i što je 100% točno.
Kad god netko želi izigrati pravilo ili je neznalica i želi prikriti svoju nesposobnost, koristi se do famoznom formulacijom "nigdje ne piše, nigdje nije propisano, nigdje se to ne navodi" .
Kao što si i sam definirao, što će potvrditi i 90% sudaca, pod dužim prekidom se smatra svaki prekid koji je sudac označio fučkaljkom i zaustavlja sve staze, pa trajalo to i samo 15 sekundi... sve ostalo je glupost i nesposobnost.
Stvar je u tome da nitko nije vizionar i da se ne mogu predvidjeti sve situacije koje se mogu dogoditi i uvijek se u pisanju pravilnika može dogoditi da se nešto izostavi. Međutim, velika je razlika između propusta i izigravanja pravila.
moj bi prijedlog bio da se po završetku utakmice, u roku 1-2 dana, na takve suce i njihove odluke može dati prigovor sudačkoj komisiji, koja bi to kažnjavala prvo opomenom, zatim financijski, umanjenjem kategorizacije ili uskraćivanjem licence, ovisno o učestalosti i vrsti grešaka.

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 » 06 lis 2016, 12:20

B-liga je napisao/la:
newform1 je napisao/la:
To je moje mišljenje.

Nebi se složio s tobom u ovom dijelu "zbog nepreciznih propozicija...." Što uopće znači to "neprecizne propozicije i naputci"?
Osobno me takve stvari jako živciraju, jer sve više ličimo na glupe Amere kojima se mora pisati da moraju dizati noge kad hodaju stepenicama.
U ovom slučaju nije riječ o nepreciznim propozicijama, jer će 90% sudaca protumačiti taj dio pravilnika kao što si ga ti pojasnio i što je 100% točno.
Kad god netko želi izigrati pravilo ili je neznalica i želi prikriti svoju nesposobnost, koristi se do famoznom formulacijom "nigdje ne piše, nigdje nije propisano, nigdje se to ne navodi" .
Kao što si i sam definirao, što će potvrditi i 90% sudaca, pod dužim prekidom se smatra svaki prekid koji je sudac označio fučkaljkom i zaustavlja sve staze, pa trajalo to i samo 15 sekundi... sve ostalo je glupost i nesposobnost.
Stvar je u tome da nitko nije vizionar i da se ne mogu predvidjeti sve situacije koje se mogu dogoditi i uvijek se u pisanju pravilnika može dogoditi da se nešto izostavi. Međutim, velika je razlika između propusta i izigravanja pravila.
moj bi prijedlog bio da se po završetku utakmice, u roku 1-2 dana, na takve suce i njihove odluke može dati prigovor sudačkoj komisiji, koja bi to kažnjavala prvo opomenom, zatim financijski, umanjenjem kategorizacije ili uskraćivanjem licence, ovisno o učestalosti i vrsti grešaka.
Slažem se. No, nije li jednostavnije ubaciti članak tipa:" pod dužim prekidom smatra se svaki prekid u kojem su zaustavljene sve staze i u kojem službena osoba odlazi u prostor za čunjeve".

B-liga
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la B-liga » 06 lis 2016, 13:24

Možda je lakše i jednostavnije, ali je apsolutno beskorisno jer opet dolazimo na ono što sam već rekao: Svaki put kad se doživi nešto novo, mi ćemo govoriti o propustima u pisanju pravila i dodavati nove rečenice.
Činjenica je da su nam suci totalna koma i da u svakoj županiji postoje suci tumače pravila po svom.
Ono što je potrebno je pojačati kontrolu znanja i rada sudaca. Rada na način koji sam već spomenuo, pisanim prigovorima sudačkoj komisiji, a znanja na način da se jednom godišnje vrši edukacija sudaca. Molim da se pritom ne miješa licenciranje sudaca s edukacijom. Stvar je u tom da je licenciranje sudaca pomoću pisanih testova zastarjeli tip provjere znanja i apsolutno nije mjerilo niti znanja niti moralne ispravnosti suca. Kao primjer navesti ću da sam doživio kako je jedan sudac sa međunarodnom licencom započeo utakmicu 1.hrvatske lige, u međunarodnom dresu suca, bez uvodnog predstavljanja i pozdrava kao bespotrebnima, i sa rečenicom, "ja ne pušim" te međunarodne fore.
. Ali voli suditi utakmice hrvatske lige u međunarodnoj odori

Odgovorite