Kvalifikacije za popunu 1. HKL

Natjecanja i novosti iz HKS-a
lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Re: Kvalifikacije za popunu 1. HKL

Post Postao/la lukodp »

kuglackias je napisao/la: Sada malo o HKS-u. Da je HKS bio pametan, nikada ne bi donijeli odluku o tim glupim pločama koje su samo uništile klubove i kuglanje koje su povećali troškove održavanja za 200%. Kako je Bamberg mogao igrati i još igra na plastici. Pojedinačno prvenstvo svijeta se održalo na plastici i nikome ništa. Mi smo ispali budale dok su nam se u NBC-u smijali i uzimali nam novce za ispitivanje tih silnih kuglana pa onda prijetili suspenzijom kada nismo imali novaca za popravak istih dok opet sa druge strane ti isti koji bi nas kaznili kuglaju na plastici ali za to smo si sami krivi. Lijepo kaže Baričević "nigdje ne piše da je plastika zabranjena, mora samo biti tehnički ispravna".
Pitanje, ploče i plastika? Pa to je pitanje da li imam za mercedes ili golf. Ako klub nema novaca za ploče neka igra na ispravnoj plastici gdje je trošak održavanja minimalan, ako ima novaca i ako klub ima neke ambicije za nastupe u Europi neka si priušti ploče ali ne po dekretu koji je donio HKS. Vidimo nakon odmaka od puno godina da to nije bila mudra odluka. U biti ta odluka nam sada stvara velike troškove, NBC nam se prijeti "već kada ste odabrali ploče, onda ih morate i održavati", napravili su još jedan dodatan izvor prihoda licenciranim ljudima koji vrše inspekciju svih tih kuglana... itd itd
Pričam i pišem o tome godinama. Tek sad će doć na vidjelo koliko su ploče problematičnije za održavanje i skuplje. A iskreno ja ne vidim da su donijele ikakvo poboljšanje u kvaliteti kuglanja, upravo suprotno.
Luko Del Ponte
guzonjin sin
Tek protipkao

Post Postao/la guzonjin sin »

[quote="kegelmaniakDa li si ti ikada pitao ili provjerio tko je predstavnik tvog kluba u županijskom savezu? Pa onda njega priupitaj o radu saveza ili samog kluba. Isto tako onda on može "pitati" predstavnika županijskog saveza u HKS-u itd. sve do NBC-a.
Naravno da se glas običnih igrača bez neke funkcije ne čuje, ne čuje se ni glas nekih županijskih saveza u HKS-u ali jednostavno takva je hijerarhija. I zapravo može se puno, samo treba imati politički pristup, nažalost.[/quote]

Izvrsno, ... postavio si pitanje i sam dao pravi odgovor.
Budimo realni, nije problem hijerarhija, problem je što nema javnih informacija. Dakle, dokle god sastanci po savezima ne budu javni (u smislu da budu obznanjeni na službenim stranicama kao npr. poziv članovima skupštine, nadzornih odbora, komisija i dr za neki sastanak sa istaknutim datumom i dnevnim redom, te nakon toga ne budu javno objavljene donesene odluke), sve informacije se svode na rekla-kazala i to po principu, reći ću ti koliko JA mislim da TI trebam reći i ako ti želim reći.
Kegelmaniac
Raspisani lik

Post Postao/la Kegelmaniac »

Luko, slažem se. Nije donijelo nikakve prednosti. Pojedinci su omogućili pojedincima ekstremne zarade i dobar biznis. Montažna kuglana ili tzv ploče su prvenstveno bile idealne za brzu ugradnju u dvoranama, kasnije i demontažu. SP se počelo smještati u velike dvorane što se pokazalo totalnim promašajem jer osim igrača, delegacija i ponešto navijača teško je dobiti u dvoranu nekoga tko nema nikakve veze sa našim sportom. Izuzetno veliki troškovi najma dvorane, struje vode organizator ne može nikako pokriti sa nekoliko karti koje proda. Krenulo se sa manjim dvoranama u Njemačkoj, Mađarskoj i Brnu gdje je samo na finalnim utakmicama bilo puno ljudi. Kao zaključak možemo se složiti da je montažna dvorana sa pločama idealna za manje dvorane i organizaciju svjetskih prvenstava. To bi trebala sufinancirati krovna organizacija i preuzeti na sebe dio odgovornosti.

Kada govorimo o pločama u klubovima to je put u propast. Pogotovo u malim sredinama u kojima nema novaca, u kojima se sport sve manje financira i u kojima je zbog bedaste odluke HKS-a nametnuto igranje na pločama. Što se događa? Da bi se ugradile ploče morate odraditi kompletnu drvenu kunstrukciju na koju te ploče dolaze što znači da podloga mora biti apsolutno suha i da je nakon ugradnje vlaga najveći neprijatelj trajnosti te konstrukcije. Prilikom pojave vlage koja se uvijek javlja kod velikih temperaturnih razlika koje bilo koji objekt teško može izbjeći dolazi do deformacija drvene konstrukcije, samim time i "piganja" ploča. U prijevodu mi kažemo da ploče nisu ravne ili "staza vuče". Vlaga polako uništava drvo i pitanje je vremena kada će to drvo postati trulo i kompletno propasti. Nakon toga slijedi ponovna sanacija i veliki troškovi. Pazite! Još nismo ni došli do pripreme ploča, mazanja, daski položnica i ostalih elemenata koji financijski opterećuju svaki klub. Kod plastike svega toga nema. Da je HKS ili NBC iole zaštitnički nastrojen prema klubovima, zatražili bi od proizvođača kuglana barem 10 godina garancije na konstrukciju i standardnu garanciju na elektroničku opremu ako žele svoj proizvod staviti na tržište. E, tu bi barem 10g bili sigurni da će proizvođač biti u obvezi sanirati ugrađene elemente ili umjesto drva ugraditi neku trajniju konstrukciju. Ovako sav trošak i rizik pada na klubove.
julio
Raspisani lik

Post Postao/la julio »

Kegelmaniac je napisao/la:Luko, slažem se. Nije donijelo nikakve prednosti. Pojedinci su omogućili pojedincima ekstremne zarade i dobar biznis. Montažna kuglana ili tzv ploče su prvenstveno bile idealne za brzu ugradnju u dvoranama, kasnije i demontažu. SP se počelo smještati u velike dvorane što se pokazalo totalnim promašajem jer osim igrača, delegacija i ponešto navijača teško je dobiti u dvoranu nekoga tko nema nikakve veze sa našim sportom. Izuzetno veliki troškovi najma dvorane, struje vode organizator ne može nikako pokriti sa nekoliko karti koje proda. Krenulo se sa manjim dvoranama u Njemačkoj, Mađarskoj i Brnu gdje je samo na finalnim utakmicama bilo puno ljudi. Kao zaključak možemo se složiti da je montažna dvorana sa pločama idealna za manje dvorane i organizaciju svjetskih prvenstava. To bi trebala sufinancirati krovna organizacija i preuzeti na sebe dio odgovornosti.

Kada govorimo o pločama u klubovima to je put u propast. Pogotovo u malim sredinama u kojima nema novaca, u kojima se sport sve manje financira i u kojima je zbog bedaste odluke HKS-a nametnuto igranje na pločama. Što se događa? Da bi se ugradile ploče morate odraditi kompletnu drvenu kunstrukciju na koju te ploče dolaze što znači da podloga mora biti apsolutno suha i da je nakon ugradnje vlaga najveći neprijatelj trajnosti te konstrukcije. Prilikom pojave vlage koja se uvijek javlja kod velikih temperaturnih razlika koje bilo koji objekt teško može izbjeći dolazi do deformacija drvene konstrukcije, samim time i "piganja" ploča. U prijevodu mi kažemo da ploče nisu ravne ili "staza vuče". Vlaga polako uništava drvo i pitanje je vremena kada će to drvo postati trulo i kompletno propasti. Nakon toga slijedi ponovna sanacija i veliki troškovi. Pazite! Još nismo ni došli do pripreme ploča, mazanja, daski položnica i ostalih elemenata koji financijski opterećuju svaki klub. Kod plastike svega toga nema. Da je HKS ili NBC iole zaštitnički nastrojen prema klubovima, zatražili bi od proizvođača kuglana barem 10 godina garancije na konstrukciju i standardnu garanciju na elektroničku opremu ako žele svoj proizvod staviti na tržište. E, tu bi barem 10g bili sigurni da će proizvođač biti u obvezi sanirati ugrađene elemente ili umjesto drva ugraditi neku trajniju konstrukciju. Ovako sav trošak i rizik pada na klubove.
pa i plastika je imala kanale i neke kuglane na plastici kao ona u kutini su čak imale i rupe pa nikome ništa , igrala se tamo liga
newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 »

Plastika je imala kanale tamo gdje je izlivena na stari beton koji nije prethodno saniran (Grmoščica). Na novim objektima nije bilo kanala, ali je svaka staza (uglavnom) imala neku svoju mušicu. Sutinska Vrela su bila primjer vrhunske plastične kuglane, objektivne, uređene i ispravne. Svako je mogao nalupati do 550, ali za 551 si morao imati igru. A padalo je... Danas je više nema, jer su klubovi 2. lige morali otići na ploče i postala je neisplativa.
lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la lukodp »

Dosta smo otišli od teme pa će nas Saša vjerovatno preselit u brbljanje ali moram još samo par stvari navest. :mrgreen:
Potpuno se slažem s KegelmaniaCom u svemu navedenom. Ploče su progurane od strane proizvođaća jer su njima isplativije. Kraće traju, traže veća ulaganja te oni imaju veću dobit. S poslovne strane to je logično ali za male sredine to je put u propast.
Evo par primjera iz regije:
- Koprivnica koja je imala vrhunsku kuglanu s plastikom morala je na njoj sagraditi novu, to je OK jer Koprivnica je ipak veće mjesto te se u ono vrijeme još i moglo nešto napraviti odnosno dobiti novce te sagraditi praktički novu kuglanu. Sada im prokišnjava krov te će vjerovatno biti svašta (nadam se da nisam u pravu).
- Sisak je imao izvanredan objekt na Zibelu koji je također imao problem s krovom (utrošeno nekoliko milijuna kuna u sanaciju - krov i dalje prokišnjava) te je u sklopu ŠRC Sisak - bazen sagrađena i kuglana. Ambijent je dobro poznat svakome tko je tamo kuglao - katastrofa. Sada kada je kuglana na Zibelu zatvorena, rekreativci su došli na novu te rezultate toga možete vidjeti i sami po ekipnim ciframa ekipa.
- Novska, Zabok, Varaždin imaju kuglane koje su se radile od temelja i tu nije bilo ni mogučnosti da se stavi plastika ćak i da se htijelo jer takve kuglane se više ne proizvode.
- Čakovec je svoju sanirao sasvim pristojno, nije baš da pada ludo ali meni je to najdraža kuglana za igrati.
- Bjelovar je ok ali i tamo je svaka staza "svoja".
- Kutina je takva kakva je i trenutno, po meni, tamo se ne bi trebalo igrati ni službene utakmice 3.lige. Velike su šanse (99,9%) da Kutina više nikada neće vidjeti službenu kuglačku utakmicu.
E sad, tko je tu kriv?
Lokalna politika? Jel bi vi da ste gradonačelnik dali velike pare za sport kojim se rekreativno bavi 40 ljudi? U vremenima kada se gospodarstvo raspada na proste faktore? Politika nije kriva.
Jel smo krivi mi kuglači? Bezbrojni sastanci, lobiranja, moljakanja, uvlačenja, natezanja, kukanja, plakanja... sve uzalud. Uspjeli smo u jednom trenutku dogovoriti sufinanciranje dva Grada (Kutina i Popovača) i jedne općine (Lipovljani), ugovori su se potpisali te su se dolaskom nove vlasti u Kutini (SDP) efektno i zaboravljeni te sad ostaju priče kako nema para. Teško da smo mi kuglači nešto tu mogli više napraviti.
Tko je onda kriv? E pa ja kažem da veliku odgovornost imaju kolege u HKS-u. Da su 2009. umjesto one idiotske odluke o obveznosti ploča za 2.HKL osnovali povjerenstvo koje bi pregledalo i kategoriziralo kuglane (u suradnji s g.Barčevićem i WNBA-om ako treba) velika je vjerovatnost da bi se kuglana u KT sanirala, popravili bi se nedostaci i uvjeti bi bili sasvim pristojni za rekreativno kuglanje u 2.HKL. Nek se uvrijedi tko god hoće ali i pola 1.HKL je rekreativno a kamoli 2.HKL. Pa zar nama treba tip top kuglana pripremljena kao na SP? E pa ne treba.

Najviše mi smetaju priče koje je ekipa tamo 2008-2009 prodavala o pločama.
Kao, ploče su dobre jer se na njima igraju sva velika natjecanja. Koliko igrača iz 2.HKL je ikad nastupilo na velikim natjecanjima?
Pa su ploče dobre jer su svima isti uvjeti. Pa dajte malo usporedite ekipne rezultate po kuglanama, ljudi, pa tu se neke ekipe pobjeđuju za 400 čunjeva, i to u 2.HKL kao i u 1.HKL.
Za što su onda ploče tako dobre? Za održavanje? Sasvim sigurno ne.
Za kuglanje? Evo nekoliko situacija koje ja prolazim svaki vikend ove sezone: igramo u Novskoj i gledam dečke koji igraju par mm od lijeve ili desne lajsne s čudnim zaletima, čudnim izbačajima (nisu oni krivi već su se jednostavno prilagodili prilikama) i uredno gaze nas koji imamo onu klasičnu školu kuglanja (špic-sredina-ruka naprijed). Da takve stavimo pokraj sebe na plastici, svakome dajem bar 50 čunjeva fore.
Inaće, nije mi želja nikoga od kolega igrača uvrijediti zbog stila igre (ako nekoga jesam, ispričavam se i neka mi oproste), ima i u mojoj ekipi takvih ;) ali jednostavno me takve stvari nakon 15-tak godina u ovom sportu jako smetaju.
S druge strane igram revijalnu utakmicu protiv Medveščaka 1958 u Kutini krajem prošle godine. Ćak sam i pomogao u realizaciji tog susreta (ispao sam kao izbornik te pretrpio popriličnu količinu zaj******je :)). Jedan član ŠKK Ciglenica je ćak uložio dosta svojih para (inaće on i održava kuglanu koliko toliko ispravnom) da se kuglana pripremi i da se ne osramotimo. Uglavnom uletili smo u sve to s nadom da će ravnatelj ŠC Kutina koji je privatno "dobar" s g. Dragašom barem iole ozbiljnije popričati s znate već kim i znate već zašto, ali neeee. I tako gledam Vladimira Galjanića i Andreja Kovača protiv kojeg sam igrao i dečki su jednostavno nedodirljivi. Da bacaju na cesti opet bi bili bolji. Ok Luka (Bolanča) je bio malo i ozlijeđen možda, te nije ni igrao punom snagom te se ajmo reći nije snašao na prvu a Mrkonjića nisam mogao vidjeti ali ova dvojica... jednostavno se u svakom hicu vidi iskustvo i kvaliteta.
Ono što hoću reći je da su vrhunski kuglači vrhunski svugdje, bez obzira na podlogu i pripremu kuglane, stoga ćemu onda inzistiranje na pločama za rekreativno kuglačko natjecanje u 2.HKL, posebice kod žena?
Jako je loša, glupa i sramotna situacija da je jedini uvijet za igranje 2.HKL segmentna podloga a ne neke ostale bitnije stvari. Ispravne daske položnice, ispravne kugle bez rupa, ispravna priprema staza itd. Kako da je te stvari objasnim nekome odgovornom primjerice u Kutini? Ravnatelju ŠC, pročelnici ili gradonačelniku. Pa nisu ni oni pali s Marsa da ne vide da smo hrpa neorgaiziranih rekreativaca koji sad traže pola milijona kuna za bacanje kugli. Jbg, ljudi, neće to tako dugo moći i to ne smo u KT.

Ispričavam se svima na ovako dugačkom postu, nisam ništa konkretno već dugo pisao pa eto... ne zamjerite.
Luko Del Ponte
kegelmaniak
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la kegelmaniak »

guzonjin sin je napisao/la: Izvrsno, ... postavio si pitanje i sam dao pravi odgovor.
Budimo realni, nije problem hijerarhija, problem je što nema javnih informacija. Dakle, dokle god sastanci po savezima ne budu javni (u smislu da budu obznanjeni na službenim stranicama kao npr. poziv članovima skupštine, nadzornih odbora, komisija i dr za neki sastanak sa istaknutim datumom i dnevnim redom, te nakon toga ne budu javno objavljene donesene odluke), sve informacije se svode na rekla-kazala i to po principu, reći ću ti koliko JA mislim da TI trebam reći i ako ti želim reći.
Da znam, nažalost to je tako svugdje u svemu, stanje svijesti izgleda. Ali moraš priznati da nije baš u svim županijama tako, neke rade dosta transparentno, naravno nagrađene su šikaniranjem od strane krovnog saveza ...
Tako ti je to, ili šuti i samo igraj ili pokušaj nešto napraviti ali budi spreman na svakakve kompromise, laganja, podvaljivanja, pljuvanja itd... Pa ne kaže se bezveze da je politika kurva. :D
dzokovic
Zna gdje su sva slova

Post Postao/la dzokovic »

Čestitam ekipama Karlovac, Željezničar BEL i Željezničar ČK na osvojenim titulama prvaka regije! Također i prvaku regije centar!

Sportski pozdrav svim igračima i vidimo se u Zagrebu.

KK Mertojak
Davor Zoković
julio
Raspisani lik

Post Postao/la julio »

pridružujem se čestitkama
vjerujem da će novi prvoligaši dati prednost mladima koji bi tim nastupima stekli jedno novo iskustvo a ti novi klubovi u mladima imali bolju budućnost
cezar
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la cezar »

Najlakše je ljudima reći ono što im se sviđa, to stvarno može svatko, a reći im istinu za to treba imati hrabrosti.
Odgovorite