Postavi pitanje

Raznoliko brbljanje i ini razgovorčići
pravda i nepravda
Zna gdje su sva slova

Re: Postavi pitanje

Post Postao/la pravda i nepravda »

Nikola ako se Pravilnici mjenjaju kako ti navodiš i prilagođavaju potrebama zašto onda ne dopustite da sudac C ili D kategorije može suditi IV stupanj natjecanja bilo kao GS ili suci na stazama. I kada smo već na ovoj temi objasni kakva je razlika suditi prvu ili ostale lige od 2. do 4. Ima li razlike u prekršajima odnosno da je nešto dozvoljeno u jednom rangu a u drugom nije. A Nikola vjerujem i da ti dobro znaš da ima sudaca na
C i D listi koji bolje sude neko suci na A ili B listi. S što se nekom išlo na ruku pa su kategorije dobili mimo zaluga to vi znate.

Nikola
Raspisani lik

Post Postao/la Nikola »

Da li ti sebe slusas? D sudac da sudi 1. ligu. Da li znas sport u kojem covjek nakon 2-3 godine sudjenja bude glavni sudac u 1. ligi? Suci moraju steci neko iskustvo prije nego dodju suditi IV. stupanj.

lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la lukodp »

cezar je napisao/la:
29 lip 2020, 10:55
Iz istog razloga što sam i ja išao suditi u Otočac. Savezi nemaju sudaca sa odgovarajučim licencom.
Ma jasno je to meni. Ali nekima izgleda da nije... :lol:
Luko Del Ponte

KORANA
Tek protipkao

Post Postao/la KORANA »

Nikola je napisao/la:
29 lip 2020, 11:56
pravda i nepravda je napisao/la:
28 lip 2020, 02:01
Ali ga i vi iz sudačke organizacije mutite. Zašto onda 1. ili 1.B ligu ne bi sudio samo jedan sudac nego vi klubovima iz ovih liga nabijate enormne troškove što se tiče suđenja, odnosno prevoznih troškova istih. I molio bih objašnjenje koja je to bitna razlika između A i B sudaca kada B suci ne mogu biti GS na 4. stupnju takmičenja.

Koliko znam ja sam svima cijelu sezonu trazio najjeftinije opcije kako bi troskovi bili sto manji. I problemi su bili sa sucima najvise na Zapadu i to ponajvise zbog loseg planiranja brojeva u nekim sredinama, a ne zbog A ili B liste. Pravilnici se izmjene svakih par godina i prilagode po potrebi.Razlika izmedju sudaca postoji i neki suci su s razlogom vec godinama B lista, a neki su zadnjih godina s razlogom pali sa A na B listu. Pise ti u Pravilniku o radu i organizaciji kuglackih sudaca tko sto smije suditi. Nikome nije u interesu da imaju vece troskove. Recimo da se nadovezem na Koranu, ja vec dvije godine nagovaram dvije sutkinje B liste da polazu za A i one ne zele i onda mora dolaziti A sudac izvana. Znaci mogu si pomoci a ne zele. Dva kluba iz istog mjesta igraju kontra vikende doma, a svaki ima po 3 suca i jedni drugima ne mogu suditi! Da li je za to sudacka organizacija kriva? I da dogodilo se da je sudac koji zivi pokraj Zapresica dosao suditi, dovezao je i pomocnog suca kao i igraca domace ekipe iz Zagreba jer sam tako dogovorio sa domacinima pa ne vidim sada svrhu prigovaranja kada se tada nitko nije zalio..
Ne žali se nitko ni sada samo konstatirao činjenično stanje a igrač domaćina bi ionako došao na utakmicu tako da mu niste trebali organizirati prijevoz ali kad već jeste neizmjerno smo vam zahvalni. Što se tiče sutkinja sa B liste to je njihova osobna stvar što ne žele polagati za A listu mi smo tu nemoćni tako da i igramo isti vikend doma nama ništa po pitanju suđenja nebi pomoglo opet bi morao doći sudac sa strane.

pravda i nepravda
Zna gdje su sva slova

Nikola je napisao/la:
29 lip 2020, 13:00
Da li ti sebe slusas? D sudac da sudi 1. ligu. Da li znas sport u kojem covjek nakon 2-3 godine sudjenja bude glavni sudac u 1. ligi? Suci moraju steci neko iskustvo prije nego dodju suditi IV. stupanj.
Da li ti sebe slušaš. Ponavljam ti još jednom. Ima sudaca sa D liste koji su sigurno bolji suci od nekih sa B liste, a i od nekih sa A liste. Daj si samo ubuduće vremena pa pogledaj samo kada se utakmice unose na aplikaciju (nekih nema i sat vremena od početka), kada se unose rezultatu setova. Na dosta utakmiva na aplikaciji uopće nema tko sudi utakmicu i da dalje ne nabrajam. I sam znaš da je nekim sucimai rang više poklonjen jer navodno u regijama nema dovoljno sudaca pa neka se nađe.

Nikola
Raspisani lik

Post Postao/la Nikola »

pravda i nepravda je napisao/la:
29 lip 2020, 17:34
Nikola je napisao/la:
29 lip 2020, 13:00
Da li ti sebe slušaš. Ponavljam ti još jednom. Ima sudaca sa D liste koji su sigurno bolji suci od nekih sa B liste, a i od nekih sa A liste. Daj si samo ubuduće vremena pa pogledaj samo kada se utakmice unose na aplikaciju (nekih nema i sat vremena od početka), kada se unose rezultatu setova. Na dosta utakmiva na aplikaciji uopće nema tko sudi utakmicu i da dalje ne nabrajam. I sam znaš da je nekim sucimai rang više poklonjen jer navodno u regijama nema dovoljno sudaca pa neka se nađe.
I ti isti suci ce sukladno pravilniku doci do B i A liste i suditi ce natjecanja 4. stupnja. Jos ti jednom ponavljam da ne moze sudac sa D liste na kojoj se obicno zadrzava godinu dana suditi 1. ligu jer mora i steci neko iskustvo. Ako se zadrzi duze od godinu dana na D listi obicno je to s razlogom. Ja subotom nemam vremena to pregledavati jer ili sudim ili sam na poslu i to pregledava Voditeljica liga. Tko ne upisuje na vrijeme dobije mandatnu kaznu, vrlo jednostavno.

lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la lukodp »

Kvaliteta suđenja nije samo u pravovremenosti unosa rezultata u aplikaciju. To je valjda zadnje što bi trebalo biti prioritet. Za III. stupanj i niže GS ima vremena i 3 sata nakon završetka utakmice unijeti rezultate. Također, nešto što rijetko koji sudac koristi je i mogućnost da, po njegovoj procijeni, obveže domaćina da osigura nekoga tko će to odrađivati (unos rezultata u app). Suci bi trebali prvenstveno pratiti igru a ne glumiti zapisničare.
A koja je razlika u suđenju 3.lige i 1.lige to suci koji sude mogu objasniti jako dobro. Ja još ne :mrgreen:
Rad i organizacija sudaca u odnosu na prije nekoliko godina je drastično popravljena. A obvezom snimanja utakmica te kasnijim pregledom će se još više dobiti na ujednačenosti kriterija i dodatnom poboljšanju kvalitete.
Ideja da netko sa par mjeseci sudačkog staža sudi IV. stupanj je suluda, ako ćemo tim putem onda možemo i bez sudaca.
Luko Del Ponte

pravda i nepravda
Zna gdje su sva slova

Lukodp ideja da se igraju utakmice bez sudaca nije loša. Mislim da se u Njemačkoj u nekim ligama igraju utakmice bez sudaca. Bolje je igrati i bez sudaca nego sa sucima koji ne sude bose, bočne prestupe, razgovor igrača na stazi i da dalje nenabrajam. A što se tiče unosa rezultata u aplikaciju nisam istog mišljenja kao ti. Ima dosta ljubitelja kuglanja koji prate rezultate i zašto bi netko od nesposobnih sudaca im uskratio to zadovoljstvo. A zašto bi suci trebali imati pomoć da im netko unosi rezultate u aplikaciju. Kada završi set i igrači promjene staze nastavi se igra. Jedan sudac za 2 minute unese rezultate a drugi promatra sve četiri staze i problem je rješen.

lukodp
Forumsko piskaralo
Kontakt:

Post Postao/la lukodp »

Utakmica bez sudaca nije utakmica. I ovako smo kao sport opasno zabrazdili u čistu rekreaciju.
Luko Del Ponte

newform1
Forumsko piskaralo

Post Postao/la newform1 »

lukodp je napisao/la:
30 lip 2020, 09:41
Kvaliteta suđenja nije samo u pravovremenosti unosa rezultata u aplikaciju. To je valjda zadnje što bi trebalo biti prioritet. Za III. stupanj i niže GS ima vremena i 3 sata nakon završetka utakmice unijeti rezultate. Također, nešto što rijetko koji sudac koristi je i mogućnost da, po njegovoj procijeni, obveže domaćina da osigura nekoga tko će to odrađivati (unos rezultata u app). Suci bi trebali prvenstveno pratiti igru a ne glumiti zapisničare.
A koja je razlika u suđenju 3.lige i 1.lige to suci koji sude mogu objasniti jako dobro. .
Lako Tebi pričati kad imaš čovjeka koji Ti brine o programu na kuglani. U Zg imaš 4 kuglane i još 3 u okolici a 8 različitih programa (na Pongračevu su i hrvatski i njemački...ili su bili)... Ponekad se osjećam ko programer... :lol: :lol: :lol:

Odgovorite